17 listopada 2009 08:01

Skalne Miasto Podzamcza – podsumowanie

Powoli sezon w skałach ma się ku końcowi. Być może uda się jeszcze skorzystać z kilku ciepłych, późnojesiennych dni. Równo z sezonem wspinaczkowym kończymy nasz projekt. Czas zatem na krótkie podsumowanie.

Od początku roku staraliśmy się informować Was na bieżąco o tym, jak postępują prace przy projekcie „Skalne Miasto Podzamcza.


Skalne Miasto Podzamcza – Wspinaczka jako model aktywnej, proekologicznej turystyki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz nieocenionym, ale jakże ważnym wsparciu naszych partnerów oraz ludzi dobrej woli, mogliśmy zrealizować cele projektu.

Z początkiem stycznia 2009 roku zaczęliśmy akcję odsłaniania skał. Nie była to lekka praca, a kiepskie wraunki pogodowe skutecznie utrudniały nam życie.  Po kilku miesiącach zaplanowany teren zyskał nowe oblicze, zarastające krzewami i drzewami zbocza oraz skały wróciły na swoje miejsce. Wycięte krzewy zostały zezrębkowane.

W kwietniu przyszedł czas na sprzątanie terenu z zalegających śmieci. Niestety w tym teamcie nie mamy dobrych doświadczeń. Zebraliśmy 30 dwustulitrowych worków na śmieci, niestety tuż po weekendzie majowym walających się śmieci było tyle samo. Na pewno w przyszłym roku akcję powtórzymy.

Wiosną zaczęliśmy drugi etap prac. Na osadzenie czekało przeszło czterysta piędziesiąt punktów asekuracyjnych na drogach wspinaczkowych. Przeszło dwieście trzeba było usunąć, a ubytki po nich zniwelować.

Na półmetku wakacji, prace ekiperskie były już za nami. Skalne Miasto Podzamcza otrzymało komplet nowej asekuracji, powstało również kilka nowych dróg i projektów, ktore czekają na realizacje.

Ważną częścią działań projektowych było powstanie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej. Oprócz charakteru edukacyjnego ma ona za zadanie rozładować ruch turystyczny koncentrujący się w najbliższym otoczeniu zamku. Na trasie ścieżki postawiono siedem tablic edukacyjnych, a pod Adeptem ustawiliśmy zadaszenie z ławkami.

Z końcem sierpnia miał pojawić się przewodnik, nad którym tak naprawdę prace trwały od zeszłego roku, musieliśmy jednak przełożyć jego wydanie ze względu na ogrom prac.

W dniu 19 październia 2009 roku w Centrum Rozrywki Jura w Ogrodzieńcu odbyła się konferencja posumowująca cały projekt i nasze działania.

Konferencja miła na celu zapoznanie się z przebiegiem realizacji projektu oraz udziałem w nim partnerów i promocję rozwoju aktywnej turystyki na Jurze w harmonii z dbałością o ochronę środowiska.

Swoje referaty wygłosili: Paweł Abucki – prezes KSE-Jura, Dariusz Ptaś – Sekretasz Gminy Ogrodzieniec, Robert Nieroda – dyrektor ZGJ, Włodzimierz Porębski – Dyrektor „Nasze Skały”, PZA, Michał Góral – z-ca dyrektora ZPKWŚ.

Na sam koniec przypadło wydanie przewodnika wspinaczkowego po Podzamczu. Jeszcze dzień przed oddaniem materiału do druku nanosiłem nowe drogi w rejonie Góry Birów. Przewodnik jest w formacie A5, w 90% oparty na kolorowych zdjęciach.

Przewodnik można otrzymać:

 • udając się do biura KSE-Jura w Zawierciu, przy ul. Dojazd 6,
 • robiąc przelew na konto klubu w wysokości 4 zł (opłata kolportacyjna, koszty przesyłki):
  Klub Sportów Ekstremalnych Jura w Zawierciu
  Ul. Parkowa 4/63, 42-400 Zawiercie
  Rachunek: ING Bank Śląski 82 1050 1591 1000 0023 0296 4875
  W tytule przelewu wpisując  – Darowizna na rzecz klubu – przewodnik oraz adres, na jaki mamy go przesłać.
 • robiąc zakupy w sklepie:
  Weld Turystyka & Góry (www.weld.pl)

  ul. Jana III Sobieskiego 4a
  41-300 Dąbrowa Górnicza.

***

Zobacz również:

Michał "Duży" Czubak
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  4 zł? [60]
  Czy cena przewodnika rzeczywiście wynosi 4 zł czy to sprawka…

  18-11-2009
  Keczup