27 października 2009 12:23

2x pierwsze przejścia – Ondra 9a+/b i Durif 8c+

  • Adam Ondra

O ile meldowanie o kolejnych 9a w przypadku Adama Ondry stało się w pewnym momencie po prostu nudne, o tyle autorskie realizacje młodego Czecha z poziomu 9a i więcej to już temat dużo bardziej interesujący. Co jakiś czas pojawia się zresztą pytanie, w jakim kierunku zmierza ten fenomenalny 16-letni talent. Być może właśnie w kierunku ekstremalnych linii własnego autorstwa. Tym razem Ondra pochwalił się swoim absolutnym topem w „kategorii FA”, robiąc pierwsze przejście drogi Marina Superstar.


Sektor Bronx i przewieszenie, którym biegnie "Marina Superstar" (fot. Vojtech Vrzba)

Linię Marina Superstar (obitą przez Matteo Marinini) Adam znalazł w Domusnovas na Sardynii, dokładnie w sektorze Bronx. Bronx Czech zna zresztą doskonale, w ubiegłym roku wytyczył tam Campo con Corvi 9a. Już wówczas próbował również Marinę. Nowość startuje odcinkiem o trudnościach 8b+ w 45 stopniowym przewieszeniu, następnie mamy partię (cztery przeloty) wycenioną na 8c/c+, po czym bez restu następuje pierwszy boulder w dachu 7C+, następnie kilka trudnych przechwytów z haczeniem pięty, dobra klamka restowa i na koniec drugi boulder na krawędzi dachu wyprowadzający już na płytę.   

O swojej najnowszej propozycji Czech mówi:

Jestem niezwykle szczęśliwy ze zrobienia tak trudnej własnej drogi! Nie jestem pewien, co do jej wyceny. Bez wątpienia to moja najtrudniejsza linia, prawdopodobnie nie 9b, ale może to być 9a+/9b. Muszę popróbować więcej dróg Chrisa Sharmy, żeby mieć płaszczyznę do porównania. To przepiękna, mocno przewieszona, 35-metrowa linia. Praca nad nią zajęła mi cztery dni w tym roku i trzy przystawki w ubiegłym.   


Adam na "Marina Superstar" – kliknij , żeby powiększyć
(fot. Vojtech Vrzba)

Kto wie, może wkrótce zobaczymy Adama na jednym z ekstremów Sharmy wycenionych na 9b, czyli Jumbo Love w Clark Mountain lub Golpe de Estado w Siuranie (co chyba bardziej prawdopodobne z względu na jej „dostępność”).

Tymczasem, oprócz Marina Superstar, w Domusnovas padło jeszcze kilka pierwszych przejść w wykonaniu czeskim. W Bronx Ondra zrobił Death Row 8c+, a w sektorze Ruota del Tempo The Voice 8c+. No i dodatkowo kilka osjatów, w tym Il Verbo 8b i 4x 8a+ (wszystkie w Ruota del Tempo).

  • Charlotte Durif

Czyżby Ondra w żeńskim wydaniu…? Durif rzeczywiście potrafi zadziwić. Zwłaszcza ostatnio, kiedy jeden po drugim robi swoje najtrudniejsze RP i to w bardzo szybkim, żeby nie rzec ekspresowym tempie. Zadziwia też swoim eksploratorskim zacięciem. Dodajmy, że dwie „ósemki c+”, które do tej pory poprowadziła to jej własne propozycje.

Zaledwie tydzień temu zrobiła pierwsze przejście drogi The Wall w Combe La Vieille (wycenę 8+ zdążył potwierdzić już swoim przejściem 14-latek Geoffray De Flaugergues, news). Tydzień później zaproponowała 50-metrową Pull over, biegnącą dachem Grotte de Galetas w Verdon. Ponoć Francuzka ma w już planie następne realizacje w rejonie. Tymczasem zafundowała sobie tydzień zasłużonego restu…


Charlotte "wyznacza" linię "Pull over" (fot. Thomas Durif)

Brunka

Źródła: kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum