4 sierpnia 2009 11:44

Proszę się wspinać – najtrudniejszy wyciąg w Tatrach?

Długo wyczekiwane okno pogodowe i południowy wiatr, pozwoliły przejść klasycznie drogę Proszę się wspinać na Zachodniej Ścianie Kościelca.

Linię wytyczył w samotnej walce Mirosław Król w lecie 1992 roku, wyceniając ją na VI+ A3. Drogę uklasycznił w niedzielę 2 sierpnia zespół w składzie: Marcin Gąsienica-Kotelnicki (TOPR) i Dariusz Kałuża (TOPR) wyceniając kluczowy trzeci wyciąg w okapie na X-/X (VI.5+/6).


"Proszę się wspinać" X-/X

Pierwszy, drugi oraz czwarty wyciąg oferuje wspinanie pomiędzy IV a VI+. Płytkę, którą dochodzi się pod okap wyprostowaliśmy nowym wariantem, aby uniknąć mokrych trawersów w tej części ściany.


Płytka pod okapem (fot. Wojtek Świerkosz)


Start w okap (fot. Wojtek Świerkosz)


Jezusek w okapie (fot. Wojtek Świerkosz)

W okapie wykorzystaliśmy częściowo zastane haki z przejścia hakowego, uzupełniając braki jedynkami i bugaboosami. Nie wbiliśmy żadnego spita na oryginalnej linii, aby nie zakłócić równowagi nauk etycznej szkoły ortodoksji  głoszonej przez Adama P. Gdy moja osłabiona psycha po kilku lotach z wyrwanym hakiem domagała się etycznego gwałtu, czyli spita, na mej ścieżce jałowego dylematu pojawił się Siwy i rzekł niczym mistrz Zen do swego ucznia, natchnionym głosem "możesz wbić tego spita, również wbijać go nie musisz, wybór należy do ciebie" i w tej chwili stałem się gorliwym wyznawcą jego nauk zrozumiawszy o co chodzi!


Obok mnie wisi foto majster Wojtek Świerkosz, a z lewej strony chłopaki przygotowują "Ora et labora" pod klasykę, mojego asekuranta nie widać


Wyjście z okapu (fot. Wojtek Świerkosz)

13 lipca udało mi się wspólnie Łukaszem Miglem (TOPR) przejść na Kościelcu Matrixa: 1 wyciąg VII OS, 2 wyciąg VII OS,  3 wyciąg -IX RP, 4 wyciąg IX OS. Następnie 24 lipca pokonaliśmy również na Kościelcu Pulp Fiction -IX OS.

Marcin Gąsienica-Kotelnicki

16 lat temu wspólnie z Piotrkiem Dawidem Dawidowiczem także próbowaliśmy odhaczyć ten imponujący okap na Kościelcu. Jedna przystawka wystarczyła, by stwierdzić, że będzie to jeden z najtrudniejszych wyciągów w polskich Tatrach. Niestety tragiczna śmierć Dawida właśnie na Kościelcu, której kolejna rocznica przypada jutro (zginął 5 sierpnia 1993 roku), zrewidowała te plany. Zabrakło Jego eksploratorskiego ciągu, a i sympatia dla Kościelca gdzieś uleciała…

Serdecznie gratuluję chłopakom, zwłaszcza, że Marcin z Darkiem zrzucili duży ruszający się blok, który pamiętam był dobrym chwytem, więc na pewno teraz jest jeszcze trudniej… Moc jest z Wami!

Wojciech Mysza Słowakiewicz
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  GRATUJACJE!!!! [28]
  Zajebiście . Jest moc w narodzie....

  4-08-2009
  DZERZERZ

  autor, autor [5]
  Autorem drogi jest Mirek Król !!! Pierwszego przejścia zespołowego dokonali…

  5-08-2009
  $więty