Proszę się wspinać – najtrudniejszy wyciąg w Tatrach?
Długo wyczekiwane okno pogodowe i południowy wiatr, pozwoliły przejść klasycznie drogę Proszę się wspinać na Zachodniej Ścianie Kościelca.
Linię wytyczył w samotnej walce Mirosław Król w lecie 1992 roku, wyceniając ją na VI+ A3. Drogę uklasycznił w niedzielę 2 sierpnia zespół w składzie: Marcin Gąsienica-Kotelnicki (TOPR) i Dariusz Kałuża (TOPR) wyceniając kluczowy trzeci wyciąg w okapie na X-/X (VI.5+/6).

"Proszę się wspinać" X-/X
Pierwszy, drugi oraz czwarty wyciąg oferuje wspinanie pomiędzy IV a VI+. Płytkę, którą dochodzi się pod okap wyprostowaliśmy nowym wariantem, aby uniknąć mokrych trawersów w tej części ściany.

Płytka pod okapem (fot. Wojtek Świerkosz)

Start w okap (fot. Wojtek Świerkosz)

Jezusek w okapie (fot. Wojtek Świerkosz)
W okapie wykorzystaliśmy częściowo zastane haki z przejścia hakowego, uzupełniając braki jedynkami i bugaboosami. Nie wbiliśmy żadnego spita na oryginalnej linii, aby nie zakłócić równowagi nauk etycznej szkoły ortodoksji głoszonej przez Adama P. Gdy moja osłabiona psycha po kilku lotach z wyrwanym hakiem domagała się etycznego gwałtu, czyli spita, na mej ścieżce jałowego dylematu pojawił się Siwy i rzekł niczym mistrz Zen do swego ucznia, natchnionym głosem "możesz wbić tego spita, również wbijać go nie musisz, wybór należy do ciebie" i w tej chwili stałem się gorliwym wyznawcą jego nauk zrozumiawszy o co chodzi!

Obok mnie wisi foto majster Wojtek Świerkosz, a z lewej strony chłopaki przygotowują "Ora et labora" pod klasykę, mojego asekuranta nie widać

Wyjście z okapu (fot. Wojtek Świerkosz)
13 lipca udało mi się wspólnie Łukaszem Miglem (TOPR) przejść na Kościelcu Matrixa: 1 wyciąg VII OS, 2 wyciąg VII OS, 3 wyciąg -IX RP, 4 wyciąg IX OS. Następnie 24 lipca pokonaliśmy również na Kościelcu Pulp Fiction -IX OS.
Marcin Gąsienica-Kotelnicki
16 lat temu wspólnie z Piotrkiem Dawidem Dawidowiczem także próbowaliśmy odhaczyć ten imponujący okap na Kościelcu. Jedna przystawka wystarczyła, by stwierdzić, że będzie to jeden z najtrudniejszych wyciągów w polskich Tatrach. Niestety tragiczna śmierć Dawida właśnie na Kościelcu, której kolejna rocznica przypada jutro (zginął 5 sierpnia 1993 roku), zrewidowała te plany. Zabrakło Jego eksploratorskiego ciągu, a i sympatia dla Kościelca gdzieś uleciała…
Serdecznie gratuluję chłopakom, zwłaszcza, że Marcin z Darkiem zrzucili duży ruszający się blok, który pamiętam był dobrym chwytem, więc na pewno teraz jest jeszcze trudniej… Moc jest z Wami!
Wojciech Mysza Słowakiewicz
CIESZ SIĘ WSPINANIEM, CIESZ SIĘ CZYTANIEM
Mamy nadzieję, że ten tekst Ci się spodobał, że Cię zainspirował, zaciekawił, dostarczył Ci informacji. Jeśli tak to zachęcamy Cię do wsparcia serwisu. Dzięki Tobie będziemy mogli działać jeszcze lepiej. Wielkie dzięki! Do zobaczenia na ściance albo w skałach.
REKLAMA
autor, autor
Autorem drogi jest Mirek Król !!! Pierwszego przejścia zespołowego dokonali dwaj aspiranci z ENSA przebywający na stażu w COS PZA.…
Odpowiedzi: 5
GRATUJACJE!!!!
Zajebiście . Jest moc w narodzie....
Odpowiedzi: 28