6 lipca 2009 08:01

Wyniki Polaków w czasówkach na dystansie 15 metrów

Pechowo zakończył się start Edyty Ropek (MKS Tarnovia), na dystansie 15 metrów w Mistrzostwach Świata 2009 we wspinaczce sportowej. Polka w rundzie finałowej odpadła od ściany, nie wyłączając pomiaru czasu.

Po rundzie eliminacyjnej Edyta z piątym czasem rundy 10,73 sekundy, zgodnie z systemem rozgrywania zawodów na czterech drogach wspinaczkowych, plasowała się na ósmej pozycji. W finale pobiegła bardzo szybko, niestety nie ukończyła swojego biegu, zajmując ostatecznie piętnaste miejsce.

Rywalizację kobiet zdominowały zawodniczki Chin, które już w eliminacjach uzyskały czasy poniżej 10 sekund. W finale zwyciężyła Cuilian He, ustanawiając również nowy kobiecy rekord świata na tym dystansie – 9,04 sekundy! Srebrny medal zdobyła Cuifang He z czasem 9,30 sekundy, brązowy Chunhua Li z czasem 9,38 sekundy.

Chinki zgarnęły wszystko na Mistrzostwach Świata 2009
(fot. zt.blog.sohu.com)

Wyniki rywalizacji kobiet.

Ostatniego dnia Mistrzostw Świata 2009 rozegrano również zmagania mężczyzn na czas, na dystansie 15 metrów. Polakom nie udało się wyjść z finałowej szesnastki i ostatecznie zajęli następujące miejsca: Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) – 9 miejsce, Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) – 10 miejsce, Łukasz Świrk (SMG Lubin) – 13 miejsce.

Nasi reprezentanci po rundzie eliminacyjnej awansowali z dobrymi czasami do finałowej szesnastki. Najwyżej sklasyfikowany był Jędrzej – 6 miejsce, tuż za nim Łukasz – 7 miejsce, zaś Tomek awansował na 14 pozycji. Niestety w finale nie udało się powtórzyć tych rezultatów. Zmagania były przeprowadzane według nowego systemu „Records format – four lanes”, który różni się od dotychczas obowiązującego „systemu pucharowego”.

W zmaganiach mężczyzn wygrał chińczyk Qixin Zhong, który poprawił swój własny, ustanowiony podczas Pucharu Świata w Trento, rekord świata (7,22 s.)  na tym dystansie, śrubując go do 6,64 sekundy! Na drugim miejscu uplasował się Rosjanin Sergiej Abdrakhmanow, trzeci był Chińczyk Ning Zhang.