Sobota na Mistrzostwach Świata w Xining

Sobota, 4 lipca na Mistrzostwach Świata w Xining (prowincja Qinghai) to dwie finałowe rozgrywki – boulderowy finał mężczyzn i decydująca faza w prowadzeniu kobiet.

(fot. Li Shu)

W boulderach nie zawiedli Rosjanie, którzy trzecią z rzędu imprezę rangi Mistrzostw Świata kończą na pozycjach medalowych, co więcej za każdym razem zgarniając dla swojego kraju złoty krążek. W 2005 roku najwyżej na podium stawał Salawat Rakhmetow (41-latek tym razem był szesnasty), rok 2007 to czas triumfu Dimitra Szarafudinowa i wreszcie tegoroczna odsłona, w której zwyciężył najmniej utytułowany z rosyjskich boulderowców, 20-letni Aleksiej Rubcow (na koncie ma udział jedynie w czterech edycjach PŚ).

To jednak nie koniec rosyjskiej dominacji w Xining. Srebro wywalczył bowiem Rustam Gelmanow. Potwierdził tym samym swoją świetną formę z tegorocznego Pucharu Świata, w którym uplasował się ostatecznie na drugiej pozycji. O pechu może za to mówić lider PŚ Austriak Kilian Fischhuber, który dał się wyprzedzić nie tylko Rosjanom, ale i mało znanemu (do tej pory) Brytyjczykowi Dave’owi Barrans oraz Francuzowi Guillaume Glarion Mondet.

6. Sean McColl (Kanada)

Finał w prowadzeniu kobiet to z kolei zwycięstwo Austrii. Angelę Eiter, najlepszą w Aviles w 2007 roku, godnie zastąpiła Johanna Ernst. To zresztą żadna niespodzianka i wygranej młodej Austriaczki można było się raczej spodziewać. W końcu pierwsze miejsce w klasyfikacji PŚ 2008 „zobowiązuje”…

Johanna wyprzedziła Jain Kim, jak się okazuje zawodniczkę lubiącą wspinać się także bez liny, i to sukcesami. Koreanka zdążyła już w tym roku stanąć na podium pucharu boulderowego. Była druga w Kazo, a w Vail znalazła się blisko podium zajmując piąte miejsce. Brąz w Chinach wywalczyła jak zawsze mocna Słowenka Maja Vidmar, robiąc powtórkę ze swojego występu z poprzednich Mistrzostw Świata.