8 czerwca 2009 08:01

Corona – pierwsze powtórzenie dla Ondry

No proszę… Adam Ondra pojawił się na Frankenjurze i mamy kolejne mocne przejście. Tym razem najmocniejsze, bo padła słynna Corona 11+ (9a+), uważana za najtrudniejszą linię Frankenjury. Droga (stary projekt Andiego Hofmanna z 1993 roku) biegnie na prawo od Burn for you 11- (Michael Ordnung, 1993) na Schneiderloch, a została poprowadzona w październiku 2006 roku przez Markusa Bocka (news).  


Adam Ondra i "Corona" 11+ (fot. Vojta Vrzba)

Ondra jest dopiero drugim wspinaczem, któremu udało się pokonać frankenjurajski klasyk. 16-latek przeszedł Coronę zaledwie w ośmiu próbach, określając drogę jako raczej łatwą w swoim stopniu, ale wciąż 9a+. Wygląda na to, że więcej problemów sprawiła Czechowi Unplugged 11 (9a) Markusa Bocka na Hardcore-Wandche, na którą w maju ubiegłego roku potrzebował ponad dwadzieścia przystawek. Przypomnijmy, że wiosna 2008 w wykonaniu Adama to również legendarne Action Directe 11 (9a) Wolfganga Güllicha na Waldkopf Turm.


Przechwyty po krawądkach (fot. Vojta Vrzba)   

Corona jest drugą w tym roku, a czwartą w ogóle “dziewiątką a+” w dorobku Adama Ondry. Na swoim koncie Czech ma: Papichulo (Oliana, 2009), Open Air (Schleier Wasserfall, 2008) i La Rambla (Siurana, 2008).  

Brunka

Źródła: czechclimbing.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum