26 maja 2009 13:12

Ueli Steck blisko onsajtu na Golden Gate

Znany ze swych niesamowitych solówek i kolejnych rekordów szybkości ustanawianych na północnych ścianach Alp, szwajcarski alpinista Ueli Steck tym razem dał o sobie znać z mekki freeclimbingu, doliny Yosemite.


Ueli Steck w Yosemite (fot. Nicole Steck)

Przemierzając zachodnie stany USA podczas miesiąca miodowego ze swoją świeżo poślubioną małżonką Nicole, Ueli postanowił spróbować sił w klasycznej wspinaczce, za cel obierając drogę Golden Gate (5.13b, 41 wyciągów). Co więcej, Szwajcar planował pokonać drogę onsajtem!! i zamiar ten prawie mu się udał. Pokonał onsight wszystkie wyciągi poza jednym – 5.11c w rysie ponad El Cap Spire. Steck poślizgnął się na mokrej skale na tej nominalnie łatwej długości liny, robiąc bez znajomości szereg wyciągów o wycenie 5.12-5.13.

Wspinaczka na drodze zajęła małżonkom cztery dni. Trzeba jednak zauważyć, że Ueli prowadził wszystkie wyciągi, i sam holował po każdym wyciągu cały dobytek małżeński, który mieli ze sobą w ścianie. Jak sam mówi:

Dla mnie klasyczne przejście El Capa było, jak wielki sen. Głupotą było odpadnięcie na tym łatwym wyciągu, ale z drugiej strony jestem szczęśliwy, że mogłem przejść tą drogę w takim stylu – od dołu i bez próbowania wyciągów po kilka razy. To było dla mnie bardzo silne doświadczenie.

Wilan

Źródła: Climbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nu, Nu - faktycznu "blisku" onsajtu [5]
    jw ;-)

    26-05-2009
    Marchewa