18 maja 2009 08:01

Nowa droga na Cho Oyu. Korona Himalajów dla Denisa Urubko

W dniach 7-11 maja 2009 Kazachowie Denis Urubko i Borys Dedeszko wytyczyli w stylu alpejskim nową drogę na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu (8201 m).

Denis Urubko i Borys Dedeszko na tle południowo-wschodniej ściany Cho Oyu (fot. russianclimb.com)

Denis Urubko i Borys Dedeszko na tle południowo-wschodniej ściany Cho Oyu (fot. russianclimb.com)

Szczyt został osiągnięty 11 maja, po 15-godzinnej wspinaczce w silnej burzy, która przepłoszyła do bazy wszystkich innych alpinistów, próbujących wejścia drogą normalną. Zejście dwójki Kazachów drogą wspinaczki trwało 3 dni, przez ostatnie dwa byli pozbawieni żywności. Dla Denisa Urubko Cho Oyu był czternastym ośmiotysięcznikiem, ostatnim w kolekcji Korony Himalajów. Tym samym liczba zdobywców „Korony” zwiększyła się do 15.

Drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu: kolor czerwony to planowany przebieg nowej drogi Urubko-Dedeszko. Rzeczywista linia nieco odbiega od planowanej powyżej wys. 7600 m; kolor zielony to polska droga z zimy 1985; kolor niebieski to z kolei droga niemiecko-austriacka A. Furtner i E. Kolbmüller, 1978  (fot. russianclimb.com, topo Janusz Kurczab)

Drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu: kolor czerwony to planowany przebieg nowej drogi Urubko-Dedeszko. Rzeczywista linia nieco odbiega od planowanej powyżej wys. 7600 m; kolor zielony to polska droga z zimy 1985; kolor niebieski to z kolei droga niemiecko-austriacka A. Furtner i E. Kolbmüller, 1978
(fot. russianclimb.com, topo Janusz Kurczab)

Janusz Kurczab

Źródła: russianclimb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum