20 maja 2009 08:01

HiMountain Tien-Shan 2009 – Polish Female Expedition

W okresie od 13 lipca do 28 sierpnia 2009 w środkowoazjatyckich górach Tien-Szan działać będzie polska wyprawa kobieca “HiMountain Tien-Shan 2009 – Polish Female Expedition”. Jej uczestniczki podejmą próbę dokonania pierwszego polskiego kobiecego wejścia na Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). Wcześniej ich celem będzie położony w tym samym rejonie Chan Tengri (7010 m n.p.m.).

Wyprawa jest również szansą na uzyskanie przez pierwszą Polkę prestiżowego tytułu “Śnieżnej Pantery” przyznawanego zdobywcom pięciu siedmiotysięczników b. ZSRR.

W ramach przygotowań do wyprawy letniej w drugiej połowie lutego 2009 odbyła się “HiMountain Elbrus Winter Expedition”. Wyprawa zakończyła się sukcesem (news). Było to najprawdopodobniej pierwsze polskie kobiece zimowe wejście na Ellbrus.

***

 • Pik Pobiedy (7439 m)

Jego rosyjska nazwa oznacza Szczyt Zwycięstwa. Przed II wojną światową nosił miano Szczytu Dwudziestolecia Komsomołu. Jest to najwyższa góra Tien-Szanu, leży na granicy Kirgistanu i Chin. Szczyt próbowano zdobyć już w latach trzydziestych, jednak sukces osiągnęła dopiero wyprawa Witalija Abałakowa w roku 1956.

Góra uważana jest za jedną z najbardziej wymagających na świecie. W krajach byłego ZSRR jej zdobycie cenione jest bardziej niż zdobycie Everestu. Podstawową trudnością są trudne warunki atmosferyczne. Wskutek położenia na styku napływających z przeciwległych stron mas powietrza, zmiany pogody są częste i niespodziewane. Bardzo długa śnieżno – lodowa grań, którą przebyć muszą alpiniści, uniemożliwia ucieczkę w dół. Dodatkową trudnością jest panujący w tym rejonie szczególnie zimny i surowy klimat, a także znaczne zagrożenie obrywami seraków.

Pik Pobiedy zdobywać będziemy drogą klasyczną, której pierwszego przejścia dokonał w roku 1961 D. Medzmariaszwili. W rosyjskiej skali wyceniono ją na 5B (odpowiednik francuskiego D+). Trudności techniczne oraz duże zagrożenie lawinowe pojawiają się już w jej początkowym odcinku, wiodącym ku Przełęczy Dziki. Do pokonania będziemy mieć seraki i lodospad, prawdopodobnie fragment ten trzeba będzie samodzielnie zaporęczować. Dalej droga wiedzie skalno – lodowo – śnieżną granią na tzw. Pobiedę Zachodnią (6918 m), skąd dalej również granią, w całości biegnącą powyżej 7000 m n.p.m., dwanaście kilometrów aż na szczyt.
Na Piku Pobiedy nie stanęła jak dotąd żadna Polka.

 • Chan Tengri (7010 m, bez pokrywy śnieżnej i lodowej 6995 m)

W języku ujgurskim i tureckim jego nazwa oznacza Pan Niebios. Jest drugim co do wysokości szczytem Tien-Szanu, a zarazem najbardziej na północ wysuniętym siedmiotysięcznikiem na Ziemi. Leży na granicy Kirgistanu i Kazachstanu, którego jest najwyższym szczytem. Pierwszego wejścia dokonał w 1931 roku Michaił Pobrebecki.

Chan Tengri uznawany jest za jedną z najpiękniejszych gór świata. Jego masyw zbudowany jest z marmuru, dzięki czemu podczas zachodu słońca góra przybiera barwę purpurową.
Szczyt zdobywać będziemy drogą przez Zachodnie Żebro, wariantem od strony kirgiskiej, wycenionym w skali rosyjskiej na 5A. Głównym niebezpieczeństwem w dolnych partiach tej drogi jest znaczne zagrożenie lawinami seraków. Z kolei odcinek górny jest trudniejszy technicznie i eksponowany, pewne niebezpieczeństwo wiąże się też z bardzo złym stanem lin poręczowych. Chan Tengri będzie pierwszym celem wyprawy. Na tym szczycie zamierzamy uzyskać aklimatyzację niezbędną do zmierzenia się z Pikiem Pobiedy.

 • Śnieżna Pantera

Tytuł nadawany zdobywcom pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR: Szczytu Awicenny (d. Pik Lenina, 7134 m n.p.m.), Piku Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Piku Somoni (d. Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.), Chan Tengri (7010 m n.p.m.) oraz Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.). Trzy pierwsze leżą w paśmie Pamiru, dwa ostatnie w Tien-Szanie.

Jak dotąd wszystkie pięć szczytów udało się skompletować tylko trzem Polakom: Marcinowi Hennigowi (2006), Marcinowi Miotkowi (2007) oraz Marcinowi Kaczkanowi (2008). Tytułu “Śnieżnej Pantery” nie uzyskała jeszcze żadna Polka.

 • Uczestnicy wyprawy

Aleksandra Dzik (KS Kandahar, Navigator Suunto, SKPB Katowice, HiMountain Team) – ur. w 1982 r. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje także jako przewodnik beskidzki i pilot wycieczek.


(fot. Dawid Stec)

 • osiągnięcia wysokogórskie

– 2009 – Elbrus (5642 m)
2008 – Pik Somoni (dawniej Pik Kommunizma, 7495 m),
– 2008 – zimowy trawers oraz wejście na Mont Blanc (4810 m),
– 2007 – Pik Korżeniewskiej (7105 m),
– 2006 – Szczyt Awicenny (dawniej Pik Lenina, Niepodległości, 7134 m),

 • osiągnięcia w narciarstwie wysokogórskim

Mistrzostwo Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007 (w parze z Magdaleną Derezińską),
– Puchar Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007,
– Członkostwo Kadry Narodowej Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007 oraz 2007/2008.

 • osiągnięcia w rajdach przygodowych (Adventure Racing)

Mistrzostwo Polski w Rajdach Przygodowych w sezonie 2008 (w zespole Navigator Suunto),
– Wicemistrzostwo Czech w Rajdach Przygodowych w sezonie 2005 (w zespole Davis Trezeta AT),
– IV miejsce w Zamberlan Adventure Trophy – Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych w sezonie 2008 (w zespole Navigator Suunto).

Joanna Stasielak (KW Warszawa)ur. w 1979 roku. Absolwentka krakowskiej AWF, doktorantka tejże uczelni. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niesłyszącej. Pasję górską łączy z zainteresowaniem dziennikarstwem sportowym. Przez wiele lat zawodniczka lekkiej atletyki. Obecnie członkini Komisji ds. Mediów PZA.

 • osiągnięcia górskie

– Mont Blanc (4810 m),
– przejścia wspinaczkowe w Alpach i Tatrach.

Aleksandra Ihnatowicz (KW Warszawa)ur. w 1979 roku. Absolwentka PJWSTK na Wydziale Informatyki, obecnie doktoryzuje się w Anglii. Jest pasjonatką wielu dyscyplin sportowych: od ski-touringu i snowboardingu przez bouldering po kolarstwo górskie.

 • działalność wysokogórska i skalna

– uczestniczka wyprawy Polish Dhaulagiri Expedition 2008,
– wejście na Elbrus (5642 m) – 2008,
– trekking towarzyszący wyprawie Broad Peak/ K2 2007,
– przejścia wspinaczkowe w Tatrach,
– wspinaczka skalna w Polsce i UK.

Strona wyprawy: www.tienshan.pl

Aleksandra Dzik
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  skład [13]
  z takim składem to olka musisz liczyć tylko na siebie…

  20-05-2009
  jack_79