Wręczono Kolosy za rok 2008

W ostatnią niedzielę 22 marca w ramach XI Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów po raz dziesiąty wręczono w Gdyni nagrody Kolosów.


(fot. Adrian Larisz)

Kolosa w kategorii Alpinizm odebrała Kinga Baranowska za zdobycie w ciągu jednego roku dwóch ośmiotysięczników, Dhaulaghiri (news) oraz Manaslu (news). Obydwa zdobyła jako pierwsza Polka. Wyróżnienie trafiło do Michała Króla, Andrzeja Sokołowskiego i Przemka Wójcika za wytyczenie i pokonanie w stylu alpejskim nowej drogi na północnej ścianie Pharilapcha w Dolinie Khumbu, w Himalajach – Dzień Niepodległości (1300m, WI5+, M7, news).


Kinga Baranowska – laureatka Kolosa w kategorii Alpinizm
(fot. Adrian Larisz)

Wybrane kategorie, w których wręczono Kolosy 2008 (pełną listę kategorii i laureatów znajdziecie na  stronie www.kolosy.pl):

  • SUPER KOLOS 2008

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewiczza samotne opłynięcie świata w latach 1976-1978,  jako pierwsza kobieta na świecie.

  • NAGRODA SPECJALNA – KOLOSY 2008

Marek Kalmusza zasługi na polu propagowania unikalnej, duchowej i materialnej kultury Tybetu, a także prawa jego mieszkańców do własnej tożsamości narodowej.

  • KATEGORIA: PODRÓŻE

KOLOS 2008
Jakub Pająk – za 1500-kilometrową podróż w charakterze pomocnika karawany wielbłądów transportującej sól z Timbuktu do Taoudenni i z powrotem. 6 tygodni w prymitywnych warunkach koczowniczego życia na Saharze.

WYRÓŻNIENIE:
Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas – za podróż rowerami przez dżungle i góry Madagaskaru do wsi Ambinanitelo, śladami Arkadego Fiedlera.

  • KATEGORIA: EKSPLORACJA JASKIŃ

KOLOS 2008
Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego – za wyprawy, które w 2008 roku doprowadziły eksplorację systemu Hochschartehoehlen w masywie Goel w Austrii do głębokości 1189m, przez co stała się najgłębszą jaskinią w całości wyeksplorowaną przez Polaków. Kolosa odebrał inicjator i wielokrotny kierownik eksploracji, Zbigniew Rysiecki.

WYRÓŻNIENIE:
Speleoklub Tatrzański – za odkrycie i wyeksplorowanie do głębokości 295m jaskini Siwy Kocioł w masywie Małołączniaka w Tatrach Zachodnich.

Wyprawa Rapa Nui 2008 kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego – za wykonanie dokumentacji 320 jaskiń na Wyspie Wielkanocnej.

  • KATEGORIA: WYCZYN ROKU

KOLOS 2008
Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz – za wyczerpujący trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, dokonany w pionierskim stylu podczas 40-dniowej podróży przez największe lodowce Alaski i Jukonu.

WYRÓŻNIENIE:
Piotr Strzeżysz – za wyprawę „Que te vaya bien!”. 9 tygodni samotnej rowerowej, zimowej podróży  przez Andy. Łącznie pokonanych 40km przewyższeń i 4000km drogi.

Andrzej Muszyński, Paweł Wojtyszyn, Tomek Gola – za wyprawę Mukongo Minkebe Expedition. Poruszając się w gęstwinie ścieżkami słoni przeszli wraz z tragarzami niemal dziewiczą puszczę w Gabonie.

Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko – za wyprawę „Zielony lądolód: Grenlandia 2008”, w trakcie której dokonali 665-kilometrowego trawersu przez lodową czapę największej wyspy świata

  • NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Członkowie AKT Watrana kontynuację wielkiego wyczynu rozpoczętego przez Polaków niemal 30 lat temu, dokończenie eksploracji wciąż niezdobytej części kanionu Colca w Peru.

Brunka

Źródła: kolosy.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum