13 marca 2009 08:01

Kammerlander realizuje Prinzip Hoffnung

Ponad dziewięć miesięcy przygotowywałem się mentalnie do tego, aby przystawić się pierwszy raz do tej drogi – tak o swojej najnowszej tradycyjnej realizacji mówi Beat Kammerlander (rocznik 1959). Wyjątkowa pod wieloma względami linia, o której mowa, to Prinzip Hoffnung (Principle Hope) biegnąca ścianą Bürser Platte w rejonie Vorarlberg (zachodnia Austria). Wstępna wycena brzmi 5.13d/14a (8b/b+).


Linia “Prinzip Hoffnung” (fot. Peter Mathis)

40-metrową Prinzip Hoffnung wyznacza cieniutka, zanikająca rysa. I to właśnie to delikatne pęknięcie na pionowej, gładkiej ścianie – z małymi krawądkami i słabymi stopniami po obu stronach spędzało sen z powiek Kammerlandowi przez całe poprzednie lato. Cytując austriackiego mistrza: największym wyzwaniem na drodze była asekuracja. Użycie camalotów i mikro kości w rysie oraz świadomość, że wiele z założonych placementów może nie utrzymać długiego na kilkanaście metrów lotu.


(fot. Peter Mathis)

Dopiero poznanie każdego milimetra ściany i miejsc, gdzie dało się założyć przeloty, a następnie skrupulatne zaplanowanie całego przejścia, pozwoliło Austriakowi na przełamanie blokady psychicznej. Jednym z najbardziej psychicznych momentów na drodze jest siedmiometrowy crux biegnący gładką połacią (w górnej części drogi), gdzie rysa zanika i nie ma możliwości założenia asekuracji.


(fot. Peter Mathis)

Prinzip Hoffnung to jednak sporo dłuższa historia, ta spod znaku sportowego wspinania. Pierwszy raz z Bürs Face Kammerlander zetknął się jeszcze 1997 roku. Krótko po tym, jak jego przyjaciel Marco Wasina poprowadził obitą dolną partię ściany, Beat postanowił przedłużyć linię. Całość ostatecznie wycenił na 5.13d/14a. Powstała wysokiej klasy droga (w całości obita), której – co może nieco dziwić – nikt po Austriaku nie próbował powtórzyć. I to chyba poniekąd właśnie ten fakt zadecydował, że rok temu Kammerlander postanowił wrócić do Vorarlbergu. Czuł, że nie do końca wykorzystał potencjał ściany, a drogę można pokonać inaczej – na własnej asekuracji. Pomysł pozornie nie do zrealizowania, ale tym bardziej pociągający…

O znaczeniu i klasiePrinzip Hoffnung świadczy fakt, że Kammerlander stawia ją na równi ze swoimi legendarnymi wielowyciągówkami w Rätikonie; Silbergeier i Unendliche Geschichte.

Brunka

Źródła: beatkammerlander.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Principle Hope znaczit Prinzip Hoffnung [13]
    ..... oczywiście orginalna nazwa drogi to Prinzip Hoffnung ...... Nie…

    14-03-2009
    mischa