10 lutego 2009 10:46

Przejścia Maćka Skawińskiego w Patagonii

Oprócz Marcina Tomaszewskiego (news), od ponad miesiąca w argentyńskiej Patagonii przebywa Maciej Skawiński z warszawskiego UKA, któremu udało się wykorzystac oba okna pogodowe w roku 2009 i wraz z różnymi partnerami zdobyć dwie patagońskie turnie.

Najpierw, 11 stycznia wraz z trójką Argentyńczyków (Gino, Cachio i Bejo) zdobył Aguja Poincenot – trzeci co do wysokości szczyt tamtejszej Patagonii. Czterosobowy zespół wspiął się drogą Whillans-Cochrane (lód 50-60 st. 300m, mikst 5+ ok. 50m i 300m skalnych trudnosci IV/V) w ciągu 34 godzin (z Passo Superior do Passo Superior). Jest to najprawdopodobniej drugie polskie wejście na ten szczyt. Pierwsze należy do Ryszarda Pawłowskiego w 1987 roku.

Po trzech tygodniach, 4 lutego wraz z Japończykiem Hiroomi Sakuma, Maciek wszedł na szczyt Aguja Saint Exupery drogą Buscaini-Metzelin (850 m. TD+ 6c) tzw. Filarem Włoskim. Wspinaczka trwała 26 godzin – od jaskini przy Lago de Sucia – na szczyt – i do jaskini.

Jest to drugie polskie wejście na Aguja Saint Exupery. Pierwsze, także Filarem Włoskim, należy do Wawrzyńca Zakrzewskiego i Filipa Zagórskiego (2004 rok, news).

Jakub Radziejowski (UKA)

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum