27 lutego 2009 08:01

9a dla Łukasza Dudka!

Świetna wiadomość dotarła do nas z Ospu. Łukasz Dudek (S – Grupa, Nepa, KS Korona) poprowadził klasyk Jure Goloba z 2001 roku na Mišji Peč – Martin Krpan 9a!


Łukasz na drodze „Martin Krpan” 9a
(fot. Przemek „Edzik” Mizera/Climb.pl)

To połączenie dwóch linii: Strelovod 8c i Konec Mira 8c/c+. Tę ostatnią Łukasz poprowadził jeszcze pod koniec stycznia tego roku. Wielkie brawa, tym bardziej, że sukces przyszedł wyjątkowo szybko, bo po sześciu dniach prób. Pomogły idealne warunki – sucho i ok. 10 st. Więcej o pierwszej polskiej „dziewiątce a” na Weście Łukasz opowie nam już po powrocie z Ospu.

Trzeba dodać, że sezon 2009 rozpoczął się dla Łukasza wyjątkowo dobrze. Poza słoweńskimi Martin Krpan 9a i Konec Mira 8c/c+, w styczniu przeszedł między innymi Alien Carnage 8c+ we francuskim Castillon oraz dwie 8c w Hiszpanii, Atizol w Margalefie i Pintoretta w Selli.

Zobacz Formularz VI.7 z Łukaszem Dudkiem.

Brunka

To historyczne wydarzenie w naszym wspinaniu sportowym. Po raz pierwszy Polak pokonał drogę o trudnościach 9a – przez lata niedościgłe marzenie dla całej naszej czołówki! Dzięki temu przejściu Łukasz zbliżył się znacząco do światowej elity. Systematycznie rosnący poziom Łukasza oraz szybkość, z jaką pokonał drogę świadczą o tym, że to dopiero początek jego przygody z dziewiątkami! Wielkie gratulacje, aż strach pomyśleć, co będzie dalej… :-) Wszak to początek sezonu!

Redakcja

PS Pierwsza „dziewiątka a” autorstwa Wolfgang Gullicha Action Directe powstała w 1991. Obecnie najtrudniejsze drogi na świecie zbliżają się do stopnia 9b.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Pierwsze polskie 9a na west’cie [44]
    Wielkie brawa dla Łukasza Dudka!!! Nic nie stoi w miejscu…

    27-02-2009
    Mikser