26 stycznia 2009 08:01

Saas Fee – druga odsłona lodowego PŚ 2009

Tydzień po pierwszej odsłonie lodowego Pucharu Świata 2009 w Valle Di Daone (Włochy, news), zawodnicy przenieśli się do szwajcarskiego Saas-Fee. Rozegrano tam drugą część PŚ, która miała jednocześnie rangę Mistrzostw Świata. W programie zapisano dwie konkurencje: prowadzenie i na czas. Miejsce rywalizacji to robiący wrażenie „amfiteatr” z 35-metrową konstrukcją dla wspinaczy walczących na prowadzenie i 15-metrową ścianą lodową dla sprinterów. Na trybunach zasiadło około 2000 widzów.


(fot. Klaus Fengler)

Ciekawie zapowiadały się zwłaszcza finały kobiet w prowadzeniu. Przypomnijmy, że we Włoszech zwyciężyły nie do końca te zawodniczki, których wygranej się spodziewano (Tolokonina, Mareau, Hrozova). Trio rosyjsko-francusko-czeskie miało więc sporo do udowodnienia.

Tym razem jednak powtórki nie było. Dość zdecydowanie wygrała Angelika Rainer (siódma w Daone). Włoszka jako jedyna sięgnęła do topu na drodze finałowej. Rainer wyraźnie lubi szwajcarską arenę. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również stanęła tu na najwyższym podium. Zawodniczka wyprzedziła jedną z faworytek, reprezentantkę gospodarzy Petrę Müller (w Daone Szwajcarka minęła się z podium, zajmując 4 miejsce) iświetnie dysponowaną Rosjankę Marię Tolokoninę. Znów poza strefą medalową (chociaż już coraz bliżej czołówki) znalazła się Włoszka Jenny Lavarda.


(fot. Klaus Fengler)

Wśród mężczyzn sukces z Daone powtórzył Markus Bendler. Bardzo mocny i równy formą Austriak zrealizował to, co założył sobie przed rozpoczęciem sezonu, czyli wygranie Mistrzostw Świata bądź generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Pierwszy cel spełniony, drugi spełnienia coraz bliżej… Bendler wyprzedził Włocha Herberta Klammera i Rosjanina Maxima Tomilowa.


(fot. Klaus Fengler)

Kobiety – prowadzenie:

1. Angelika Rainer (Włochy)
2. Petra Müller (Szwajcaria)
3. Maria Tolokonina (Rosja)
4. Jenny Lavarda (Włochy)
5. Stéphanie Marueau (Francja)
6. Chloe Graftiaux (Belgia)
7. Lucie Hrozova (Czechy)
8. Woon Shin (Korea)

Mężczyźni – prowadzenie:

1. Markus Bendler (Austria)
2. Herbert Klammer (Włochy)
3. Maxim Tomilow (Rosja)
4. Simon Anthamatten (Szwajcaria)
5. Evgeny Kryvosheytsev (Ukraina)
6. Samuel Anthamatten (Szwajcaria)
7. Juraj Svignal (Słowacja)
8. Patrik Aufdenblatten (Szwajcaria)

Czasówki przyzwyczaiły nas już do żelaznej dominacji Rosjan. Saas Fee pokazało tą przewagę w sposób dobitny. Odnotujmy więc, że w finale kobiecym trzy medale trafiły do Rosjanek. Triumf święciła wszechstronna Maria Tolokonina (już trzecie podium w tegorocznym PŚ). Maria wyprzedziła Nadieżdę Szubinę  i Mariam Filipową. Podobnie prawie wszystko dla Rosji zgarnęli sprinterzy. Wygrał Paweł Guljajew przed Pawłem Batuszewem. Brąz wywalczył Bułgar Tihomir Dimitrow.

Zawody obserwował również Łukasz Warzecha. Oto jego galeria zdjęć z Saas Fee.

Następne zawody w słoweńskiej Mojstranie (31 styczeń – 1 luty) – do rozegrania czasówki.

Brunka

Źródła: mountain-life.ch

Poprzednia impreza PŚ 2009:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum