8 stycznia 2009 08:01

Niesamowity wyczyn Ueli Stecka na Grandes Jorasses

Znany ze swych niesamowitych solówek i bicia rekordów szybkości na Eigerze, Ueli Steck dokonał 28 grudnia 2008 roku solowego przejścia drogi Colton-MacIntyre* na północnej ścianie Grandes Jorasses w rekordowym czasie 2 godzin 21 minut! Tym samym Szwajcar ustanowił nowy rekord szybkości przejścia północnej ściany Grandes Jorasses.


Ueli Steck na szczycie Grandes Jorasses po swoim rekordowo szybkim przejściu solo na północnej ścianie
(fot. Jonathan Griffith)

Dzień przed swoim niesamowitym przejściem Steck pojawił się pod ścianą, aby przestudiować sobie przebieg drogi, której nigdy wcześniej nie robił! Po nocy spędzonej w namiocie, rano zastał perfekcyjne warunki do wspinaczki (-16°C). Zabrał ze sobą minimalną ilość sprzętu w postaci 50m odcinka liny (5mm), 2 śrub do lodu, 4 karabinków i 2 haków. Co ciekawe, lina zapakowana do plecaka pozostała tam do końca wspinaczki.

Szwajcar, który napotkał w ścianie znakomite warunki lodowe, pokonał dolną część ściany drogą Colton-MacIntyre, po czym przeszedł dwa pionowe wyciągi lodu z drogi Alexis (Gabbarou-Benoit, 1993), a następnie wrócił na oryginalną linię drogi Colton-MacIntyre, która skalno-mikstowym terenem wyprowadza wprost na Pointe Walker (4208m). Łącznie 1100 metrów wspinania w niesamowitym czasie.


Steck podczas swojej wspinaczki (fot. Jonathan Griffith)


W górnej, mikstowej części drogi (fot. Jonathan Griffith)

Historia szybkich solowych wejść na trzy wielkie północne ściany (Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses – nazywane “alpejską trylogią”) datuje się na lata 80. XX wieku, kiedy wspinaczkowy świat obserwował emocjonujący wyścig dwóch francuskich wspinaczy Christopha Profita i Erica Escoffiera.

Choć Steck nie zrobił trzech ścian w jednym ciągu, to jednak po grudniowym przejściu ściany Grandes Jorasses do niego należą rekordy prędkości przejść na trzech północnych ścianach wchodzących w skład "trylogii". Przypomnijmy, że w lutym 2008 roku przeszedł na Eigerze Drogę Klasyczną w czasie 2 godz. 47 minut 33 sekund, w marcu 2008 na Matterhornie Drogę Bonattiego w 25 godzin (biorąc pod uwagę trudności to niesamowity czas) i w grudniu 2008 na Grande Jorasses drogę Colton-MacIntyre w czasie 2 godz. 21 minut.

Wilan

Źródła: planetmountain

*Droga Colton-MacIntyre na północnej ścianie GrandesJorasses została wytyczona przez brytyjski zespół Nick Colton i Alex MacIntyre w 24 godzinnej wspinaczce w 1976 roku. Jej nominalna wycena brzmiała ED2, A1, VI/6, 90°, 1100m.

Obecnie droga wycenia jest na ED2, WI6, M6. Dotychczasowy rekord szybkości na ścianie “Żorasów” należał do Jean Marca Bovina, który w 1977 roku wspiął się 750-metrowym “Całunem” (Flematti-Desmaison) w 2 godz. 45 minut.


Północna ściana Grandes Jorasses z wrysowaną drogą
"Colton-MacIntyre" (fot. arch. Ueli Steck)

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum