19 grudnia 2008 08:01

Sprawa Honoru – przejście sezonu w Mamutowej

U schyłku roku – w momencie, kiedy przygotowywaliśmy się do sporządzenia remanentu sezonu w wykonaniu Bogdana Rokosza (La Sportiva, V14, Magazyn Górski) – w Jaskini Mamutowej doszło do spektakularnego przejścia, które nie tylko jest najlepszą wspinaczką roku, ale także kilku ostatnich lat!!!

14 grudnia Bogdan przeszedł linię, którą atakował od kilku sezonów. Jest to połączenie dróg Mechanika Skręta Cienkiego VI.6, Czekając Na Godoffa VI.6 z Chomeinim VI.6 (a właściwie z Deklaracją Nieśmiertelności VI.6+).


Bogdan Rokosz na drodze "Sprawa Honoru"
(fot. Kuba Ruszała)

Nowa droga, która kapitalnie pokonuje całą długość stropu jaskini i zbiera wszystkie trudności otrzymała nazwę Sprawa Honoru i wycenę francuskie 9a. Czy jest to nasze VI.8: z pewnością.

Droga liczy w wykonaniu Bogdana równo 50 przechwytów, rozdzielonych dwoma restami – wisząc w okapie. Jest to pierwsza droga o ciągowym charakterze w tym stopniu w Polsce i kto wie, czy jednak nie najtrudniejsza. 

Wszystkie szczegóły przejścia i rozmowę z Bogdanem znajdziecie w najbliższym wydaniu Magazynu Górskiego. Oto fragment rozmowy:

Jacek Trzemżalski: Niektórzy mogliby sądzić, że to koniec eksploracji Mamutowej…

Bogdan Rokosz: W jakimś historycznym sensie jest to koniec. Ale z drugiej strony uważam, że teraz otwiera się perspektywa eliminowania czterech dokręconych chwytów umieszczonych przed laty w stropie jaskini. Sprawa Honoru co prawda wykorzystuje tylko jeden taki chwyt tzw. “zwornik”. Mam już zresztą dopracowaną sekwencję omijającą ten chwyt, a to otwiera kolejne możliwości…

Przypomnę, że udało mi się już wcześniej wyeliminować nakręcone chwyty na Tańcu Pająka. Uważam, że wspinanie bez tych chwytów, także na Las Vegas Parano, jest wyzwaniem nie tylko dla mnie, ale dla całego środowiska. Trzeba dążyć do tego, żeby dokręcone chwyty całkowicie zniknęły z Mamutowej. Drogi będą oczywiście o wiele trudniejsze, ale tym lepiej. Wspinanie będzie ciekawsze i dużo bardziej estetyczne…

Jacek Trzemżalski (Magazyn Górski)

Serdeczne gratulacje od całej redakcji wspinania.pl.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [58]
  9a, Mamutowa, "Sprawa Honoru"..... Słowa uznania dla Bogdana....

  18-12-2008
  moon

  a kontrowersje co do wyceny to gdzie:) [59]
  Jak Toma Oleksy wciągnał nodem Tysiąc kotletów to pojawiły sie…

  19-12-2008
  janusz/jano

  . [8]
  .

  22-12-2008
  dr know