18 grudnia 2008 20:23

Sharma proponuje kolejne 9b – Golpe de Estado

Wygląda na to, że doczekaliśmy się kolejnego 9b. Autorem nie może być nikt inny, jak Chris Sharma, który przez ostatnie tygodnie, a szerzej przez ostatni rok bardzo intensywnie pracował na ścianach Oliany, Santa Linya i… Siurany (notabene wszędzie tam na realizację czekają jego projekty w okolicach stopnia 9b). Tym razem szczęśliwy dla Amerykanina okazał się ostatni z rejonów. 17 grudnia, w sektorze El Pati, padło pierwsze przejście Golpe de Estado.


Na „Golpe de Estado” (fot. bigupproductions.com)

Golpe de Estado to kombinacja czyt. wyprostowanie istniejącej już Estado Critico 8c+/9a Ramoneta z 2004 roku. A dokładnie, Amerykanin postanowił dodać do drogi Hiszpana super siłowy start, którego trudności ocenia mniej więcej na 9a. Po boulderowej partii następuje wytrzymałościowy ciąg 8c+.

Chris Sharma znany jest ze swojej niechęci do wyceniania autorskich linii. Niemniej po jego komentarzu do przejścia – Wygląda na to, że to najtrudniejsza droga, jaką kiedykolwiek zrobiłem z liną – możemy przyjąć, że światło dzienne ujrzała następna w tym roku 9b*. Tym bardziej, że w odczuciu Amerykanina, Golpe de Estado przebija trudnościami „dziewiątki a+”, które robił wcześniej.

Dywagacje co do wyceny nowych dróg zawsze są ciekawe. Jednak jakakolwiek by ona nie była (9a+ czy 9b) bardziej interesujące wydaje się, jak długo będziemy czekać na pierwsze powtórzenie i kto będzie tym pierwszym, a raczej drugim na drodze.

*Pierwszą 9b (5.15b) Chris Sharma poprowadził  we wrześniu tego roku na Clark Mountain (USA). Zrealizował tam stary projekt Randy Leavitta i nazwał Jumbo Love (zob. Jumbo Love 9b – tako rzecze Sharma).

Brunka

Źródła: bigupproductions
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Sharma proponuje kolejne 9b - Golpe de estado [10]
    krawądy i plecki - mniam ! :) to tygrysą lubią…

    18-12-2008
    Birbag