17 grudnia 2008 17:53

Nowości boulderowe – trzecie przejście The Island 8C

Ekstrem Dave’a Grahama we francuskim Fontainebleau ma już swojego trzeciego pogromcę. Jest nim Australijczyk Sam Edwards. A chodzi o jedną z wizytówek rejonu, boulder The Island 8C, który Amerykanin wytyczył w kwietniu tego roku (news).

Problem, preferujący zdecydowanie wspinaczy o korzystnych parametrach (czyt. długie ruchy) i lubiących wspinanie po oblakach, znajduje się między Serenite a Conviction. Przed Australijczykiem, w październiku, The Island przeszedł Fin Nalle Hukkataival (news).


Dave Graham na "The Island" (fot. Stephen Denys)

W innym europejskim ogródku, w granitowym Petrohradzie (Czechy, ok. 80 km od Pragi) niezłym przejściem popisał się Adam Ondra. Czech powtórzył krótką linię autorstwa swojego rodaka Petra Rescha z 2004 roku o nazwie Frodo Nakole i wycenie 8B (dodajmy, że Petr Resch jest autorem niezliczonej ilości problemów w petrohradzkim lesie i jednocześnie współorganizatorem tamtejszych towarzyskich zawodów PADání). W swoim komentarzu do przejścia Frodo Nakole Ondra zgrabnie podsumował – Na pierwszy rzut oka wygląda jak 7B, po pierwszych próbach jak 8A, po następnych jak 8C, a po przejściu to 8B.

Na koniec jeszcze Niemiec Alexander Förschler, który po ponad dwóch miesiącach pracy (w tym licznych nocnych sesjach) powtórzył 13-ruchowy problem H. Rökera z 2000 roku, Feuerwalze 8B+ w Schwäbische Alb (drugie przejście).

Brunka

Źródła: 8a.nu, bleau.info

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum