"Jedynka" wręczona!

Podczas wieczornej gali w niedzielę (7 grudnia) na 6 Krakowskim Festiwalu Górskim Kapituła Jedynki po raz piąty przyznała nagrodę środowiska wspinaczkowego za najlepsze osiągnięcie wspinaczkowe minionego roku.

Pośród szóstki wyłonionych finalistów, których dokonania leżą na różnych biegunach wspinaczkowej aktywności, znaleźli się: Kinga Baranowska, Edyta Ropek, Wojciech Kurz, Artur Magiera, Paweł Wyciślik, Piotr Morawski, Sławomir Cyndecki, Michał Król, Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik (news).

Za największy sukces polskiego wspinania w roku 2008 Kapituła uznała zdobycie Mistrzostwa Europy i Pucharu Świata we wspinaczce na czas przez Edytę Ropek.


Laureatka "Jedynki" 2008 – Edyta Ropek
(fot. wspinanie.pl)

Edyta odebrała nagrodę ze łzami w oczach, łamiącym się głosem dziękowała za Jedynkę, nie kryjąc przy tym zaskoczenia, że tak bardzo docenieno jej dokonania w dziedzinie wspinaczki o charakterze czysto sportowym przez szerokie grono himalaistów, alpinistów i wspinaczy. Wzruszona stwierdziła, że jest to dla niej najważniejsza dotychczas zdobyta nagroda.

Jak zwykle można się spierać – takie dyskusje pojawiają się zawsze przy okazji wręczania tej nagrody – w jaki sposób porównywać chociażby sukcesy alpinistów i wspinaczy sportowych. Jednak Kapituła twardo trzyma się swego stanowiska: Jedynka jest tylko jedna i niepodzielna, a główną miarą sukcesu jest zbliżenie i odniesienie do wyników światowego wspinania. Tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że mistrzowski złoty medal i Puchar Świata zdobyty przez Polkę stawia nas w tym przypadku w pierwszym rzędzie światowego wspinania.

Xenia Kuciel

Laureatami Jedynki dotychczas zostali:

Rok Kto Przejście
2007 Eliza Kubarska
David Kaszlikowski
Grenlandia, Thumbnail, Golden Lunacy, VIII+ AF, 1500m
N
owa droga na najwyższym morskim klifie świata, użyto tylko 5 spitów
2006 Kinga Ociepka pierwsza Polka na drodze o trudnościach 8c (Geminis, Rodellar) poza granicami kraju
2005 Piotr Morawski pierwsze zimowe wejście na Shisha Pangma 8027m [news, artykuł]
2004 Krzysztof Belczyński
Bogusław Kowalski
Wojciech Wiwatowski
Torre Sur, południowa ściana Trzeci Stopień Wyobcowania, VI, A4 VI+, Patagonia
Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    jedynka [34]
    pozdrowienia

    8-12-2008
    turystka