25 listopada 2008 13:41

Samurai Direct na Kamet

Japoński zespół Kazuya Hiraide i Kei Taniguchi* dokonał pierwszego przejścia 1800-metrowej południowo-wschodniej ściany Kamet 7756 m w północnych Indiach.

Wejście z bazy wysuniętej, założonej u stóp ściany na szczyt, zajęło im sześć i pół dnia technicznej wspinaczki w stylu alpejskim. Kolejne dwa dni zajęło im zejście drogą normalną. Japończycy nazwali swoją drogę Samurai Direct, a trudności zostały wycenione na M5+ i AI5+.


Południowo-wschodnia ściana Kamet 7756 m z wrysowaną drogą japońskiego zespołu (oprac. Kei Taniguchi)

Kamet jest drugim (po Nanda Devi) pod względem wysokości szczytem Garhwalu. Jego południowo-wschodnia ściana była w ostatnich latach celem ataku wielu mocnych zespołów.

Hiraide i Taniguchi aklimatyzowali się na północno-wschodnich zboczach góry, które po raz pierwszy zostały zdobyte przez Erica Shiptona i jego zespół w 1931 roku (było to pierwsze w historii wejście na szczyt mierzący ponad 7500 m).

Wilan

Źródła: Climbing

*Kei Taniguchi jest obecnie jedną z najlepszych alpinistek w Himalajach, która skupia się przede wszystkim na trudnych technicznie wspinaczkach w stylu alpejskim. Razem ze swoim partnerem wspinaczkowym z Kamet dokonała w 2004 roku wejścia na Spantik 7028 m – nową drogą. Ma na swoim koncie także północno-wschodnią grań Mustagh Ata 7546 m i północna ścianę Shivling 6543 m (częściowo nową drogą).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum