24 listopada 2008 14:27

Południowa ściana Nuptse pokonana

Z Nepalu dotarła wiadomość o przejściu przez zespół Stéphane Benoist i Patrice Glairon-Rappaz południowej ściany Nuptse (7861 m) w Nepalu.


Południowa ściana Nuptse 7861 m z zaznaczoną linią
” Are You Experienced?” (fot. Ffme.fr)

Po jednej z wcześniejszych aklimatyzacyjnych wspinaczek francuski zespół przeszedł w trzydniowej wspinaczce w stylu alpejskim 1950-metrową ścianę Nuptse. Na trudności wspinaczki złożyły się odcinki pionowego lodu i mikst do M5. Grań szczytową po przejściu ściany osiągnęli na wysokości 7575 metrów trzeciego dnia wspinaczki i początkowo planowali zawrócić do miejsca ostatniego biwaku bez wejścia na szczyt. Niestety nie udało im się osiągnąć najwyżej położonego obozu przed trzecią w nocy, co gorsze Benoist zauważył u siebie odmrożenia stóp, które wymagały możliwie najszybszego zejścia na dół.

Południowa ściana Nuptse została po raz pierwsza zdobyta przez brytyjską wyprawę w 1961 roku i było to jednocześnie pierwsze wejście na szczyt. W 2003 roku Valery Babanov i Jurij Koshelenko odnieśli sukces na południowo-wschodniej grani, robiąc pierwsze wejście na Nuptse East. Trzy lata później Patrice Glairon-Rappaz w niesamowitej solowej wspinaczce osiągnął wysokość 6495 m w linii, którą wspinał się tej jesieni razem z Stéphane Benoist.

Linia Francuzów nazwana Are You Experienced? przecięła drogę Anglików z 1961 roku w końcowym żlebie. Pomimo, że nie osiągnęli szczytu przejście Francuzów jest jednym z bardziej znaczących przejść w Himalajach w ostatnich latach.

Wilan

Źródła: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum