19 listopada 2008 09:32

Ondra powtarza Open Air 9a+ Alexandra Hubera

Wydaje się, że to przejście było dla młodziutkiego Czecha jedynie kwestią czasu. Jeszcze przed poprowadzeniem Open Air, Alexander Huber komplementował młodziutkiego Czecha mocnymi słowami. Kiedy Ondra jako pierwszy powtórzył we wrześniu br. roku inną z dróg Hubera Weiße Rose 9a z 1994 roku, Niemiec mówił:

Oczywiście jestem niesamowicie szczęśliwy, że Adam znalazł swoją drogę do Schleier Wasserfall i że powtórzył „Weiße Rose”. Ondra jest wspinaczem „należącym do przyszłości” i co więcej, wnosi duży wkład w rozwój tego sportu. Jest nie tylko dobrym wspinaczem, ma charyzmę i potrafi dostrzec to, co jest naprawdę ważne w sportowym wspinaniu.

I zupełnie jakby na potwierdzenie tych słów  Ondra popisał się kilka dni temu najwyższej klasy prowadzeniem, zarazem dopiero pierwszym powtórzeniem kolejnego super klasyka autorstwa Hubera w austriackim Schleierwasserfall, słynnej Open Air 9a+ (9a) z 1996 roku. Czech uporał się z linią w ciągu 5 dni i 9 prób.

Już latem tego roku podczas licznych wizyt w austriackim rejonie 15-latek sugerował, że trudności 55-metrowego pasażu sięgają raczej stopnia 9a+. Potwierdził to również po poprowadzeniu drogi, konfrontując Open z legendarną Action Directe Wolfganga Güllicha, z którą z kolei zmierzył się w maju tego roku (news).

To definitywnie moja najmocniejsza droga – mówi Czech o Open Air – Dużo trudniejsza niż „Weiße Rose”. Myślę, że wycena 9a+ jest właściwa. Kiedy Alex Huber robił „Open Air”, dla „Action Directe” rozważano wycenę 8c+ i wówczas wycena 9a dla „Open” była ok. Obecnie, kiedy „Action” jest „dziewiątką a”, „Open Air” powinno mieć 9a+.

Dodajmy, że tego samego dnia Ondra zdążył przejść jeszcze dwie linie; Long Island Icetea 8b OS i Überflieger 8a+ OS. A do kompletu „dziewiątek a” w Schleierwasserfall brakuje mu linii o nazwie Mongo (2005 – pierwsze przejście Markus Bendler, 2008 – pierwsze powtórzenie Helmut Kotter, news).

Brunka

Źródła: czechclimbing.com, planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Open Air dla Adama Ondry [15]
    legendarna droga Alexa Hubera doczekała sie pierwszego powtórzenia 17.11.2008, propozycja…

    18-11-2008
    kolarz