25 listopada 2008 13:35

Azjatycki Złoty Czekan 2008

7 listopada 2008 roku w Seulu w Korei Południowej miała miejsce ceremonia wręczenia nagrody Azjatyckiego Złotego Czekana za rok 2008 (Piolet d’or Asia). Była to już trzecia edycja tego azjatyckiego odpowiednika Złotego Czekana (Piolet d’or). Nagroda przyznawana jest do 2006 roku i w dużej mierze ma za zadanie promowanie alpinizmu, jako sportu uprawianego przez miliony ludzi w całej Azji.

Pięć z nominowanych do nagrody wspinaczek z okresu zima 2007 – wiosna 2008 było ocenianych przez doświadczone międzynarodowe Jury. Żadne z nominowanych do nagrody przejść nie miało miejsca na ośmiotysięczniku. Dominowały przejścia na niższych wysokościach, ale trudne technicznie i w alpejskim stylu. Nominowane do nagrody były następujące przejścia:

  • Kim Chang-Ho, Choi Suk Mun (Korea) za nową drogę na południowej ścianie Batura II (7762 m) ED 3650 m w Karakorum,
  • Czterech koreańskich wspinaczy (m.in. Yoo Hack Jae) za przejścia w stylu alpejskim wschodniej i północnej ściany CAC Sar (5942m) TD 1074 m oraz północno-zachodniej grani Corean Sar (6000 m) TD 1000 m w Karakorum,
  • Denis Urubko i Boris Dedeshko (Kazachstan) za nową drogę w stylu alpejskim na zachodniej ścianie Eigth Women-Climbers Peak (6110 m) 5.10c, M5, 1580 m w Tien Szan (news),
  •  Kim Sae-joon, Wang Jun-ho i Kim Tae-man (Korea) za nową drogę na północnej ścianie Meru Peak (6660 m) VII, 5.9, A5, 2400 m w Himalajach Garhwalu (news),
  • Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato, Kazuaki Amano (Japonia) za nową drogę w stylu alpejskim na północnej ścianie Kalanka (6931m) M5, 1800 m w Himalajach Garhwalu.

Decyzją Jury nagroda Azjatyckiego Czekana za rok 2008 przypadła japońskiemu zespołowi Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato i Kazuki Amano za wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie szczytu Kalanka (6931 m) w Himalajach Garhwalu.


Północna ściana Kalanka 6931 m (fot. Nick Bullock)

Japończycy założyli bazę 30 sierpnia, a następnie bazę wysuniętą na wysokości 5100 m. 14 października weszli w północną ścianę na lewo od centralnego żebra, blisko linii angielskiej próby z 2007 roku. Pierwszy biwak wypadł im na wysokości 6000 m. Drugiego dnia wspinaczki zrobili długi trawers w prawo pod barierą skalną aż do osiągnięcia centralnego żebra, gdzie zabiwakowali na wysokości 6150 m. Trzeciego dnia przeszli kluczowy fragment ściany z pionowymi odcinkami mikstu do M5+, po którym założyli trzeci biwak na 6550 m.

Następnego dnia udało im się pokonać tylko 50 metrów i na wysokości 6600 m zostali uwięzieni przez szalejącą burzę na biwaku na kolejne trzy dni.  Szczyt osiągnęli 22 września i tego samego dnia wrócili do najwyżej położonego obozu. Zdecydowali się na zjazdy centralnym żebrem, które wydawało im się względnie bezpieczne. Po dwóch dniach zjazdów i zejścia osiągnęli lodowiec 24 października, łącznie po 10 dniach akcji górskiej.

Warto zaznaczyć, że Japończycy zabrali ze sobą zapasy żywności tylko na pięć dni. Swoją nową drogę nazwali Bushido. Wspinaczka Japończyków zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na pokonane trudności i styl, w jakim dokonali przejścia, ale także ze względu na historię wcześniejszych prób na północnej ścianie Kalanka.*

Zwycięski zespół japoński pomimo młodego wieku (27-31 lat) posiada już duże doświadczenie zdobyte m.in. na Alasce, które z pewnością pomogło im przetrwać ciężki biwak 300 metrów poniżej szczytu oraz zejść ze szczytu trudnym, nierozpoznanym terenem. Warto dodać, że Japończycy, którzy mieli pierwotnie w planach jeszcze wspinaczkę na Changabang, po zejściu z Kalanka wrócili z powodu zmęczenia bezpośrednio do Japonii. To właśnie w dużej mierze ultralekki styl zespołu japońskiego i ich zdolność rozwiązywania problemów znalazła uznanie w oczach Jury i od tej pory ich nazwiska dołączą do nazwisk laureatów dwóch wcześniejszych edycji tej nagrody.

Przypomnijmy, że w latach wcześniejszych triumfowali;

2006Denis Urubko i Sergiej Samoilow za przejście północno-wschodniej ściany Manaslu (8163 m), news,

2007Shim Gwon-Sik, Kang Yong-Sung i Jo Min-Sua za przejście zachodniej grani Garmush (6244 m), news.

***

Skład Międzynarodowego Jury:

Riccardo Milani (Włochy). Alpinista – przewodniczący Jury.
Tanebe Osamu (Japonia). Alpinista.
Hagiwara Hiroshi (Japonia). Wydawca pisma “Rock & Snow”.
Gwon Sik Shim (Korea). Laureat drugiej edycji nagrody Piolet d’Or Asia.
Sang Hyeon Mo (Korea). Alpinista.
Duck Yong Im (Korea). Organizator Piolet d’Or Asia.
Ki Sung Park (Korea). Redaktor pisma “Man and Mountain”.
Sung Muk Lim (Korea). Wydawca pisma “Man and Mountain”.

Wilan

Źródła: planetmountain

*Pierwsze wejście na Kalanka miało miejsce w 1975 roku i było udziałem japońskiej wyprawy pod przewodnictwem I. Tanabe.

Dwa lata później pierwsze przejście północnej ściany stało się faktem za sprawą czeskiej wyprawy prowadzonej przez F. Granta. Czesi planowali dokonać przejścia wprost centralnym żebrem, ale okazało się to zbyt trudne i zdecydowali się na drogę w prawej części północnej ściany przez przełęcz znajdującą się pomiędzy Changabang a Kalanka, a następnie osiągnęli szczyt drogą normalną (Japońską) przez zachodnią grań.

Ostatnia próba miała miejsce w zeszłym roku, kiedy to Nick Bullock i Kenton Cool, jako pierwsi próbowali przejść ścianę w stylu alpejskim na lewo od centralnego żebra. Niestety silny angielski zespół zawrócił z ramienia grani z wysokości 6300 m, z uwagi na duże niebezpieczeństwo.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum