11 września 2008 08:01

Kolejna niesamowita solówka Honnolda

22-letni Alex Honnold, zapisał na swoim koncie kolejne niesamowite przejście free solo – Regular Northwest Face (VI 5.12a, 23 wyciągi) na Half Dome.

Alex to już doświadczony solista. W ubiegłym roku przeszedł w tym stylu Astromana i Rostrum (2x free solo w Dolinie Yosemite…), a w kwietniu tego roku również free solo pokonał Moonlight Buttress (V 5.12+, 9 wyciągów, ok. 360 m).


"Regular Northwest Face" na Half Dome
(fot. Mark Kroese/supertopo)

Choć Regular Northwest Face jest technicznie łatwiejsza i mniej wytrzymałościowa niż Moonlight Buttress (jeden któtki wyciąg 5.12a i cztery wyciągi 5.11+), to ze względu na to, że jest prawie dwukrotnie dłuższa była dla Honnolda dużo trudniejsza zarówno fizycznie, jak i psychicznie:

Trudności są na samej górze… Nie możeś być pewny do samego końca.

Monoonlight wybiera wytrzymałościowo, jeżeli cię nie wybierze to nic się nie stanie. Tutaj była przygoda…

Honnold w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł Regular Northwest Face trzy razy hakowo, a w ubiegłym roku pokonał ją raz klasycznie. Na dwa dni przed solówką przeszedł drogę jeszcze raz klasycznie z Bradem Barlagem.

Honnold, wyposażony jedynie w buty do wspinaczki, woreczek z magnezją, trzy batoniki oraz małą butelke wody, wyruszył pod ścianę o 6.30 rano i rozpoczął wspinanie o 8.00. Podczas wspinaczki pozwolił sobie jedynie na kilkuminutowy odpoczynek na Big Sandy (półka pod kluczowymi wyciągami). Całość wspinaczki zajęła mu 2 godziny 50 minut.

Dla mnie to był kolejny krok. Droga była trochę trudniejsza psychicznie, ale nie tak trudna fizycznie, jak poprzednia.

Mysza

Źródła: Alpinist

Lista najbardziej imponujących przejść wielowyciągowych free solo:

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum