15 września 2008 08:01

Jumbo Love 9b – tako rzecze Sharma

A jednak Mistrz się złamał i – wg Josh Lowella z BigUp Production – zaproponował wycenę dla swojego mega ekstremu [Wielka droga Chrisa Sharmy].

Chris Sharma zalicytował ostrożnie 5.15b czyli 9b – ostrożnie bowiem to tylko stopień więcej od dwóch 9a+, które udało mu się do tej pory pokonać czyli Realization i La Rambla Original. Oprócz wyceny pojawiła się również nazwa dla drogi – Jumbo Love. To z pewnościa ukłon w stronę Randy Leavitta pomysłodawcy projektu oraz autora bięgnącej tuż obok Jumbo Pumping Hate 8b.

Jumbo Love startuje 20-mterowym odcinkiem 7c, następnie przechodzi w przewieszoną (50°), 30-metrową wspinaczkę o boulderowym charakterze o trudnościach około 8c+. Ostatni, łatwiejszy fragment oferuje pasaż 8a+/b.

W tym miejscu należy wymienić inne drogi o tak zawrotnej wycenie czyli Chilam Balam Barnabe Fernandeza, Akirę Freda Roughlinga czy propozycję Daniego Andrady Ali-Hulk (SD Extension).

Akira i Ali-Hulk to boulderowe pasaże, natomiast Chilam Balam to ponad 80-metrowe wspinaczkowe wyzwanie. Niestety Akirze od momentu powstania towarzyszą mocne kontrowersje – obecnie, po obrywach, droga w zasadzie nie istnieje. Nie inaczej jest z Chilam Balam – wielu wspinaczy uważa, że Barnabe nie wspiął się tą linią.

Wygląda więc na to, że Jumbo Love z powodzeniem może predystynować do miana najtrudniejszej drogi świata. Zwłaszcza, że już cytowane są takie wypowiedzi jak ta Ethana Pringle (ma na swym koncie Realization i próby na innych niepowtórzonych drogach Sharmy – Dreamcatcher, Three Degrees of Separation czy Es Pontas): "To droga z zupełnie innej półki niż pozostałe". Po próbach na Jumbo Love Ethan przyznaje również, że miał do czynienia raczej z 9b+!

Sprocket

Źródła: UKclimbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    ukłon w strone.... [7]
    "Oprócz wyceny pojawiła się również nazwa dla drogi - Jumbo…

    15-09-2008
    janusz/jano