17 lipca 2008 08:01

Nowości wydawnicze (maj-czerwiec 2008) – literatura wspinaczkowa

Po nowościach przewodnikowych nadszedł czas na literaturę górską. Niestety mamy na rynku praktycznie tylko jedno wydawnictwo (Stapis), które regularnie i odważnie wydaje literaturę o bliskiej nam tematyce wspinaczkowej. I to właśnie dzięki temu samotnemu liderowi ukazały się kolejne dwie ciekawe pozycje:

Moje życie na krawędzi

Reinhold Messner

Stapis

2008

Cena: 35 zł
Cena z CD: 40 zł

Książka dostępna w naszej księgarni.

Muszę się przyznać, że do lektury tego wywiadu rzeki podszedłem z dużą rezerwą nie spodziewając się zbyt wiele po rozmowie sławnego Reinholda Messnera z dziennikarzem "Der Spiegel" Thomasem Hüetlinem. Jednak książka okazała się niezwykle wciągającą lekturą. W rozmowie Hüetlin nie omija trudnych dla Messnera tematów, jak np. śmierć brata na Nanga Parbat, a Messner mierzy się z nimi bez kluczenia, równie bezkompromisowo, jak uprawiał wspinanie.

Z opowieści Messnera rozpoczynającej się od skromnego dzieciństwa w południowo-tyrolskiej wsi, a kończącej się na ostatnim wielkim projekcie (sieci muzeów górskich) już milionera, mecenasa sztuki i polityka, wyłania się postać intrygująca i warta poznania.

Tym, którzy kojarzą Messnera, jedynie jako pierwszego zdobywcę wszystkich ośmiotysięczników, zacytuję fragment jego wypowiedzi o solowej wspinaczce skalnej (dokonał wielu samotnych górskich skalnych przejść), którą musiał ograniczyć po amputacji palców po wyprawie na Nanga Parbat:

Wspinaczka jest jak balet, kompozycja i choreografia równocześnie, przesuniętę tylko o sekundy. A więc każda sekunda jest inna, bo struktura skały wskazuje, co mam komponować, a do tego, jak mam to zrobić.

Wydawca zdecydował się również na wydanie wersji książki z dołączoną płytką audio wywiadu.


Opowieści z krainy Largo

John Long

Stapis

2008

Cena: 35 zł

Książka dostępna w naszej księgarni.

"Opowieści z krainy Largo" to zbiór opowiadań Johna Longa, w większości wcześniej publikowanych w prasie amerykańskiej. Wiele z zawartych w książce opowieści to yosemickie anegdoty, często autobiograficzne, ukazujące specyficzny klimat amerykańskiego środowiska wspinaczkowego lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Ale znajdziemy też kilka opowiadań poruszających tematy ogólniejsze i bardziej uniwersalne. Styl Longa, wartki, skondensowany i pełen humoru, sprawia że książkę czyta się bardzo dobrze. Na koniec warto przytoczyć kilka zdań samego autora ze wstępu do książki:

Każda przygoda ma swoją miarę. Jedno jest pewne: im większe ryzyko, im większa niepewność, jak skończy się wyprawa, tym w mniejszym stopniu możemy kontrolować otaczający nas świat, a tym bardziej nasze własne uczucia i zachowanie. Tak więc próbujemy albo je stłumić, albo puścić na żywioł – bo nie widzimy innego wyjścia. Najlepszą receptą na rozwiązanie takiej sytuacji jest próba zrozumienia istoty ogarniających nas uczuć i tego, co przeżywamy. Trzebo spróbować stanąć z nimi twarzą w twarz i uczciwie je ocenić. Moim sposobem na taką refleksję jest opisanie moich przemyśleń i przeżyć w opowiadaniach.

Mysza




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum