17 lipca 2008 08:01

El Capitan i Half Dome w jeden dzień!

8 lipca Leo Houlding i Sean Leary dokonali efektownej łańcuchówki, w której skład weszły dwie klasyczne wspinaczki – Freerider VI 5.12d (El Capitan) oraz Regular Route VI 5.12 (Half Dome). Całość przedsięwzięcia zajęła im 22,5 godziny.

El Capitan, Yosemite

El Capitan, Yosemite

Leo i Sean wystartowali o 8 rano. W ciągu 5 godzin pokonali, wspinając się równocześnie, 22 wyciągi Freeridera. Na dłuższą chwilę przytrzymał ich wyciąg Teflon Corner, ale po kolejnych 5,5 godzinach znaleźli się na końcu 35-wyciągowej drogi.

Po szybkim zejściu na dno Doliny, o 23 zaczęli podejście pod Half Dome. Całą noc wspinali się symultanicznie, by o świcie stanąć pod trzema ostatnimi, trudnymi wyciągami. Na wierzchołku, po 5-godzinnym przebywaniu w ścianie, stanęli o 6.30.

Jest to dopiero drugie przejście tej łańcuchówki (pierwszego dokonał w 23 godziny i 23 minuty Dean Potter) oraz pierwsze, w którym cały cały zespół przeszedł wszystkie wyciągi klasycznie. Oto wrażenia Leo:

To był mój najlepszy wspinaczkowy dzień w życiu. Spełniło się nasze marzenie. Wspinaczka symultaniczna jest niebezpieczna – tak naprawdę jest niewielu wspinaczy, z którymi chciałbym się tak wspinać na trudnej drodze. Sean i ja złapaliśmy rytm i wciągnęliśmy te drogi. To była ogromna przyjemność dzielić z nim przyjemność pokonania wszystkich tych wspaniałych wyciągów. Tego dnia nigdy nie zapomnę…

Mysza

Źródła: ukclimbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum