12 czerwca 2008 08:01

Magic Mushroom w jeden dzień!

Tydzień temu pisaliśmy o pierwszym klasycznym przejściu, znajdującej się na ścianie El Capitana, drogi Magic Mushroom (VI 5.7 A3).

Sztuki tej dokonał doborowy zespół w składzie Tommy Caldwell i Justen Sjong, a linia automatycznie stała się najtrudniejszą klasyczną drogą na tej ścianie. Z dziewięcioma wyciągami w stopniu 5.12 lub więcej i dwunastoma w stopniu 5.13 lub więcej (w tym kluczowej długości liny o wycenie 5.14) droga ta może spokojnie pretendować do miana najtrudniejszej linii o naturalnej protekcji na świecie.

Ten powyższy wstęp był konieczny, by uzmysłowić sobie jak wielkiej klasy jest wydarzenie, o jakim zaraz napiszę.


Linia drogi „Magic Mushroom” na El Capitanie
(fot. Luke Bauer/alpinist.com)

1 czerwca pod drogą po raz kolejny staje Tommy Caldwell. Tym razem jego partnerem zostaje jego żona – Beth Rodden. Ich celem jest jednodniowe, klasyczne! przejście drogi. Po 24 godzinach cel nie został zrealizowany. W związku z tym zespół przerwał swoją wspinaczkę (wszystkie wyciągi prowadził Caldwell, a Rodden podchodziła na przyrządach po linie) i zjechał na dół.


Tommy Caldwell pracuje nad jednodniowym
przejściem klasycznym „Magic Mushroom”
(fot. Beth Rodden/alpinist.com)

Niecały tydzień później – 7 czerwca, o 5.30 po południu zespół rozpoczął swoją drugą próbę jednodniowego przejścia. Tym razem wcześniej, oprócz jedzenia i wody przygotowano w ścianie portaledge, na którym zaplanowano odpoczynek przed kluczowym fragmentem drogi.

Dokładnie 20 godzin i 2 minuty później zespół osiągnął ostatnie stanowisko drogi. Również tym razem wszystkie wyciągi prowadził Caldwell.

Jest to tak spektakularne wydarzenie, iż można je chyba tylko porównać do niesamowitej łańcuchówki, jakiej dokonał w listopadzie 2005 roku Caldwell, podczas której w ciągu 24 godzin pokonał The Nose (VI 5.14a) i Freeridera (VI 5.12d).

Przejście to jest także najszybszym przejściem Magic Mushroom. Dotychczasowy speed rekord należał do zespołu w składzie Ivo Ninov, Kevin Jaramillo i Ammon McNeely, którzy w 2005 roku przeszli tą drogę hakowo w czasie 55 godzin i 15 minut. Należy jednak dodać, że (o czym przypomina sam Caldwell) wersja klasyczna Magic Mushroom tylko w 70% pokrywa się z oryginalną linią, pozostałe 30% to fragmenty innych okolicznych dróg, czyli Muir wall, Flight of the Albatross i Jolly Roger.

Maciek Ciesielski (Vaude Team, e-climb.com, Montano)

Źródła: Alpinist
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum