8 maja 2008 08:01

Wyprawa mBank Annapurna West Face Expedition zakończona

Niepowodzeniem, ale szczęśliwie zakończyła się wyprawa mBank Annapurna West Face Expedition.

Piotr Pustelnik, Peter Hamor (Słowacja), Piotr Morawski, Darek Załuski zdobywali Annapurnę drogą czeską (zwaną także drogą Gabbarrou) na północno-zachodniej ścianie. Droga ta została pokonana pierwszy i jedyny raz przez zespół Nežerka/Martiš w 1988 roku.

Północno-zachodnia ściana Annapurny i droga Gabbarrova (droga czeska) wraz z miejscami potencjalnych obozów (C1, C2, C3)

Północno-zachodnia ściana Annapurny i droga Gabbarrova (droga czeska) wraz z miejscami potencjalnych obozów (C1, C2, C3)

Trudna technicznie północno-zachodnia ściana Annapurny ma prawie 3 km długości i średnie nachylenie ok. 60-65°. Wypróbowany we wspólnych bojach zespół wspinał się praktycznie w stylu alpejskim, nie zakładając klasycznych obozów. Główny ciężar prowadzenia wzięli na siebie Morawski i Hamor.

Po 6 dniach wspinaczki zespół biwakował (już bez śpiworów i z minimalną ilością gazu) na Turni Gabbarrou, praktycznie na końcu północno-zachodniej ściany. Następnego dnia po pokonaniu ostatnich 100 metrów ściany osiągnęli zachodnią grań Annapurny. Do szczytu się pozostało „jedynie” 3 km trudnej grani.

O godzinie 12.00, po 4 godzinach wspinaczki, gdy znaleźli się pod turnią szczytową, zaczął wiać huraganowy wiatr, a ciemny wał chmur zwiastował nadchodzącą burzę. Zaledwie 150 metrów przed szczytem zdecydowali się na odwrót, który miał dramatyczny przebieg. Wystarczy powiedzieć, że grań w dół zajęła im 6,5 godziny, a każdy ze wspinaczy został „liźnięty” piorunem. Dopiero o 21.00 udało im się dotrzeć do biwaku na Turni Gabbarrou.

Odmrożeni wspinacze osiągnęli bazę po 2,5 dniach wyczerpującego i trudnego technicznie zejścia.

Warto przytoczyć, tu słowa Piotra Pustelnika, który próbował zdobyć Annapurnę po raz czwarty i jest to ostatni szczyt, jakiego brakuje mu do zdobycia Korony Himalajów:

To była najtrudniejsza i najpiękniejsza droga w mojej himalajskiej karierze. Pokonaliśmy piękną i niepowtórzoną do tej pory ścianę. […] Udało nam się przeżyć ponieważ stanowimy jeden z najlepszych himalajskich zespołów.

Mysza

Strona wyprawy trekandmore.pl.

Newsy o wyprawie:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    szklana góra [5]
    http://pl.youtube.com/watch?v=u6Dv8Mw3n0g

    8-05-2008
    Jacek Kierzkowski