11 maja 2008 08:01

Północna ściana Teng Kang Poche zdobyta!

Szwajcarzy Simon Anthamatten i Ueli Steck dokonali pierwszego przejścia północnej ścianie Teng Kang Poche (6487m, Dolina Khumbu, Nepal).


Północna ściana Teng Kang Poche z zaznaczoną linią Szwajcarów (fot. Ueli Steck/Climbing)

Szwajcarzy przeszli dwukilometrową ścianę w drugiej próbie w stylu alpejskim w czterodniowej akcji z bazy do bazy (21-24 kwietnia), powstała w ten sposób droga Checkmate (2,000m, VI M7+ (M6+ A0) 85°). Steck tak pisze o drodze:

Każdy 60-metrowy wyciąg był przygodą i wyzwaniem […] To była w dużej części trudna skalna i mikstowa wspinaczka.


W ścianie Teng Kang Poche
(fot. Ueli Steck/Climbing)

Teng Kang Poche został zdobyty (bez pozwolenia) w połowie lat 80. XX wieku. Dopiero w 2002 roku szczyt został oficjalnie otwarty w 2002 roku. Od tego momentu podjęto kilka zaawansowanych prób przejścia jego północnej ściany m.in.: Will Gadd i Scott Semple w 2005 oraz Matt Maddaloni i John Furneaux w 2006.

W 2003 roku Nick Bullock przesolował drogę w lewej części północno-wschodniej ściany i wschodnim żebrem chciał zdobyć wierzchołek Teng Kang Poche. Zaledwie 150 metrów przed wierzchołkeim zatrzymały go szczeliny zbyt niebezpieczne dla solisty. W 2004 roku Bullock powrócił na Teng Kang Poche i wraz Nickiem Carterem przeszedł północno-zachodnią ścianę aż do zachodniego żebra. Brytyjczyct wycofali się nie kontynuując wspinaczki żebrem na odległy o prawie kilometr szczyt.


Simon Anthamatten i Ueli Steck na wierzchołku Teng Kang Poche (fot. Ueli Steck/Climbing)

Dla Szwajcarów ściana Teng Kang Poche stanowiła zaledwie rozgrzęwkę przed ich głównym celemm, czyli południową ścianą Annapurny. W ubiegłym roku Ueli Steck zaatakował tę trudną i niebezpieczną ścianę solo, jednak zabłąkany kamień strącił go na 300 metrze wspinaczki, patrz Ueli Steck – 300 metrów lotu na Annapurnie.

Mysza

Źródła: Climbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum