19 maja 2008 08:01

Pierwsza odsłona Pucharu Europy Juniorów w Pradze – podium dla Mateusza Barana

Po pierwszych w tym roku boulderowych występach seniorskich przyszła pora na premierowy występ młodszych zawodników, tym razem „z liną”. Juniorzy rywalizowali w miniony weekend na najwyższej ścianie czeskiej stolicy – Smichoff (obiekcie, na którym w 2006 roku rozegrano wspinaczkowe Mistrzostwa Czech). Na starcie w Pradze stanęło w sumie 180 wspinaczy.

Klasyfikacje (fot. lezec.cz)

Sześć najlepszych „dziesiątek” miało szansę sprawdzić swoje umiejętności na dwóch drogach finałowych (identycznych dla wszystkich przedziałów wiekowych – juniorzy/ki, juniorzy/ki A i juniorzy/ki B) autorstwa Ukraińca Jewgienija Kriwoszajcewa.

Drogi finałowe – z lewej dla chłopaków, z prawej dla dziewczyn
(fot. lezec.cz)

Mężczyźni próbowali pokonać trudności za ok. 8b (co ciekawe, jedynie Adam Ondra, najlepszy wśród juniorów B, zaliczył top „przeceniając” jednocześnie wycenę na 8a+:-) Kobiety wspinały się po ok. 8a i tutaj najlepszą dyspozycją popisała się Rosjanka Dinara Fakhritdinova, mistrzyni średniej grupy wiekowej.

Katharina Posch, najlepsza wśród najmłodszych juniorek
(fot. czechclimbing.com)

W Pradze stawiło się również 13 Polaków. Zdecydowanie najlepiej wypadli nasi juniorzy A, którzy jako jedyni z polskiej reprezentacji zawalczyli w finale, kończąc go w świetnym stylu. Z rozmachem rozpoczął zawody Kamil Ferenc, który po eliminacjach przewodził całej stawce zawodników. To nie on jednak, ale kolega z ekipy Mateusz Baran (trzeci po rundzie eliminacyjnej) stanął w efekcie na podium. Mateusz rozdzielił dwóch zawodników z Austrii – najlepszego w zawodach Mario Lechnera i brązowego medalistę Floriana Kunza. Kamil uplasował się na dobrej, piątej pozycji.

Najlepszy junior A – Mario Lechner (fot. czechclimbing.com)

Pozostali Polacy zajęli niestety odległe miejsca. Pozostaje mieć nadzieję, że pierwsza, pucharowa odsłona to dopiero rozgrzewka, próba rozwspinania się na europejskich arenach i zapowiedź lepszych występów w kolejnych edycjach.

Reprezentacja Polski w Pradze (fot. pza.org.pl)