6 maja 2008 08:01

Góra Birów – Park Wspinaczkowy

Kiedy w zeszłym roku zauważyłem wyrastające na szczycie Góry Birów dziwne, drewniane budowle, zaniepokoiłem się. Okazało się bowiem, że powstaje słynny drewniany Gród, a My, czyli środowisko wspinaczy nie mamy pojęcia, czy nadal będzie możliwość wspinaczki w tym rejonie.

Wtedy narodził się pomysł zagospodarowania “Birowa”. Po pierwszych rozmowach w Gminie Ogrodzieniec byłem pełen optymizmu, z każdym tygodniem liczba partnerów i sponsorów powiększała się. Postanowiliśmy także powalczyć o pieniądze ze środków dla organizacji pozarządowych. Złożyliśmy jeden wniosek, kolejne są przygotowywane. Na razie wszystkie prace wykonujemy społecznie i systematycznie posuwamy się do przodu. Rozpoczęliśmy od wycinki krzaków, już niedługo zaczniemy osadzać pierwsze ringi i stanowiska. Poniżej zarys całego projektu.

Projekt ma na celu, kompleksowe przygotowanie terenów skalnych Góry Birów do działalności wspinaczkowej i speleologicznej, prowadzonej w formie rekreacyjnej, zaawansowanej i szkoleniowej. Projekt podzielony został na trzy etapy.

  • I etap zakłada oczyszczenie skał z zarośli, oczyszczenie z krzaków terenów bezpośrednio sąsiadujących ze skałami oraz uporządkowanie terenu z zalegających śmieci. Prace zostaną wykonane pod nadzorem merytorycznym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego,
  • Etap II zakłada wymianę asekuracji na drogach wspinaczkowych rejonu Góry Birów oraz jej z ewidencjonowania. Wymiana asekuracji będzie prowadzona przez Ekiperów PZA. Powstanie kilka nowych linii,
  • Etap III polega na wypromowaniu tego rejonu wśród wspinaczy i turystów poprzez wydanie folderu informacyjnego, powstanie strony www oraz tablicy informacyjnej.

Inicjator Projektu:

Klub Sportów Ekstremalnych – Jura

Partnerzy Projektu:

Partnerzy Medialni:

Sponsorzy:

Kontakt z Inicjatorem Projektu: Michał "Duży" Czubak, e-mail: michalczubak@vp.pl lub www.kse-jura.pl.

Michał "Duży" Czubak

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum