5 kwietnia 2008 08:01

Pierra Menta 2008

Zawody Pierra Menta w skialpinizmie organizowane są już od 23 lat. Nazwa pochodzi od słynnej skalistej góry Alp Francuskich, wznoszącej się na 2714 m. n. p. m, wokół której przebiega część tras. Bazą zawodów jest miejscowość Areches – Beaufort. Zawody te uznawane są za jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających na świecie. Zawodnicy, biorący w nich udział, prezentują najwyższy poziom „wtajemniczenia” tej trudnej, ale niezwykle widowiskowej dyscypliny sportu. Uczestnicy startują w dwuosobowych teamach (dopuszczalne są również teamy damsko-męskie).


Widok na trasę

W ciągu czterech dni śmiałkowie mają do pokonania 10 000 m przewyższenia, na bardzo trudnych technicznie trasach, o czym świadczy stosowanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak raki czy uprząż wspinaczkowa oraz tyle samo deniwelacji podczas zjazdów w nieprzygotowanym terenie (muldy, lodoszreń, kopny śnieg). Spora część tras prowadzi również po bardzo eksponowanych graniach.


Na trasie

W tym roku na starcie stawiło się 181 teamów!! w tym 21 kobiecych (nie licząc juniorów oraz podkategorii espoir) z 18 państw w skład, których wchodzili najlepsi Francuzi, Włosi oraz Szwajcarzy. Najlepszą parą okazał się duet; Szwajcar Troillet Florent (aktualny wicemistrz świata) oraz mający zaledwie 21 lat Hiszpan Jornet Burgada Kilian. Uzyskany łączny czas -9h 34min 08s wystarczył na pokonanie takich gigantów światowego skialpinizmu jak: Giacomelli, Lunger, Blanc, Svatojansky, Gachet czy Murada. Najlepszy kobiecy team to Francuzka Roux Laetitia oraz Szwajcarka Etzensperger Natalie. Panie pokonały aktualne mistrzynie świata, Pedranzini – Martinelli. Tegorocznej Pierra Menty nie zdołało ukończyć aż 11 teamów!!

Polskę reprezentowały dwa teamy: Jacek Żebracki i Szymon Zachwieja reprezentujący Grupę Podhalańską GOPR, którzy ostatecznie uplasowali się na najlepszej pozycji w historii Pierra Menty polskiego skialpinizmu (przy tak licznej obsadzie). 37 miejsce z czasem 12h 04min 57s jest bardzo wartościowym wynikiem. Dotychczasowym rekordem Polaków było 48 miejsce Jacka Czecha, startującego w parze z Romanem Grajcarem z Czech w ubiegłym roku. Drugi zespół ostatecznie ukończył zawody na 80 pozycji z łącznym czasem 13h 42min 47s, co jest również sporym osiągnięciem. W kategorii juniorów wystartował Andrzej Bargiel w teamie z Czechem, zajmując wysokie 4 miejsce na 22 sklasyfikowane zespoły.


W akcji Szymon Zachwieja i Jacek Żebracki


Jacek i Szymon po ostatnim dniu z Petrem Svetojanskim, który zajął 3 miejsce

Polakom jak widać jeszcze bardzo daleko do czołówki światowego skialpinizmu, niemniej jednak wyniki uzyskiwane na arenie międzynarodowej są coraz lepsze i to cieszy. Kiedyś powiedziano, że bariery są po to, by je łamać, to prawda, po raz kolejny „poprzeczka niemożliwości” została podniesiona i czeka na kolejnych, polskich zawodników, by dźwignęli ją na jeszcze wyższy poziom.


Seniorska reprezentacja Polski w Pierra Menta –
Jacek, Szymon, Kuba i Przemek

Polscy zawodnicy składają serdeczne podziękowania naczelnikowi GP GOPR Mariuszowi Zaródowi za wsparcie finansowe oraz firmom Nissan Zaborowski i The North Face za sponsoring profesjonalnego sprzętu oraz udostępniony samochód.

Szymon Zachwieja
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  korekta [4]
  Panie Zachwieja zespół Cukier-Tybor w w/w zawodach był w historii…

  5-04-2008
  ralf

  nieładnie [4]
  Szymonie Z Jak sie okazuje zespołów lepszych bylo wiecej dla…

  5-04-2008
  Jelo

  Pierra Menta [1]
  Panie ralf/jelo prosze czytać dokładniej zamieszczone teksty na forum, a…

  6-04-2008
  cucu