10 kwietnia 2008 08:01

Helmut Kotter prowadzi Mongo 9a w Schleier Wasserfall

6 marca br. Helmut Kotter odnotował pierwsze powtórzenie drogi w rejonie Schleier Wasserfall (Tyrol, Austria) Mongo 9a. Ekstremalna linia wymyślona została jeszcze w 1989 roku przez Gerharda Hörhagera, jednak dopiero w 2004 roku za sprawą 20-letniego wówczas Tyrolczyka Markusa Bendlera doczekała się inauguracyjnego przejścia. Powstała tym samym jedna z najtrudniejszych sportowych dróg w Europie.


Helmut Kotter na “Mongo” 9a (fot. Heinz Zak)

Sukces Kottera, niezwykle pracowitego i walecznego wspinacza z Rosenheim, jest tym większy, że 25 metrów mocnego, bardzo siłowego przewieszenia pokonał w mało sprzyjających, prawie zimowych warunkach, w temperaturze ok. 0 st. C. Prowadząc Mongo Kotter uplasował się w gronie kilku zaledwie wspinaczy (prawdopodobnie trzech), którym udało się pokonać stopień 9a w Schleier. Przypomnijmy, że rok 1996 zapisał się w historii austriackiego rejonu m.in. pierwszym przejściem Open Air 9a w wykonaniu Alexandra Hubera.

Mongo to dla młodego Kottera ogromny zastrzyk energii. Motywacja przyda się zapewne do następnego zaplanowanego projektu, jakim jest linia Konec Mira 8c/c+ w Ospie (próbowana przez Helmuta już w zeszłym roku).

W Schleier Wasserfall wspinała się również w ciągu ostatnich dni 15-letnia Johanna Ernst. Austriacka juniorka, znana głównie z aren zawodniczych, poprowadziła onsajtem White Winds 8a+.

Brunka

Źródła: gebro-verlag.de

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    kotter [5]
    Zajebiście sympatyczny koleś, tym większe gratulacje

    11-04-2008
    Arkadius