15 lutego 2008 08:01

Piotr Amsterdamski [‘]

Podczas wspinaczki na Filarze Mięguszowieckiego Szczytu zginął Piotr Amsterdamski (52 lata), profesor astronomii, tłumacz i wspinacz.


Piotr Amsterdamski
(fot. Jakub Radziejowski/UKA)

Piotr rozpoczął przygodę ze wspinaniem późno, bo w wieku 45 lat, ale to nie przeszkodziło mu wspinać się dużo i dobrze. Wspólnie z Janem Hobrzańskim i Jakubem Radziejowskim wytyczył Bez Jedynek Ani Róż (V/V+, miejsce VI) – nową drogę na wschodniej ścianie Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. We wspinaczkowym dorobku miał też przejścia dróg we Francji i we Włoszech, np. pokonał południową ścianę Marmolady.

Wspinał się też dużo zimą w Tatrach, jeszcze w styczniu, wspólnie z Jakubem Radziejowskim przeszedł zimowo-klasycznie Drogę Kopczyńskiego (oryg. A2+, propozycja wyceny 7+).

Ale wspinanie to tylko epizod w biografii Piotra, był fizykiem (zajmował się kosmologią kwantową, a przede wszystkim zjawiskiem nadprzewodzących strun kosmicznych), ma piękną kartę opozycyjną (w 1976 roku zbierał podpisy pod listami w obronie represjonowanych robotników Radomia i Ursusa, internowany w stanie wojennym) i był cenionym tłumaczem literatury naukowej (otrzymał m.in. nagrodę im. Jerzego Kuryłowicza dla najlepszego tłumacza książek naukowych).

Wspomnienia o Piotrze znajdziecie na stronach UKA oraz na stronach Gazety Wyborczej. Hasło o Nim znajdziecie też w Wikipedii.

Mysza

Źródła: UKA, GW
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Zginął taternik na Mięguszu [82]
    Jak podaje radio wczoraj zginął na Mięguszu w czasie wspinaczki…

    13-02-2008
    www