22 stycznia 2008 08:01

Mugs Stump Award 2008

Podczas odbywającego się w Ouray festiwalu wspinaczki lodowej ogłoszeni zostali zwycięzcy Mugs Stump Award 2008. Przypomnijmy, że jest to nagroda utworzona w 1992 r. ku czci Mugsa Stumpa – wybitnego alpinisty amerykańskiego, który zginął w wypadku na Alasce.


Mugs Stump podczas próby na ścianie zachodniej
Gasherbruma IV w 1983 r. (fot. Michael Kenedy/climbing.com)

Mugs Stump Award ma na celu wspieranie małych zespołów, atakujących ambitne cele górskie w stylu alpejskim. Co roku fundacja wspierana m.in. przez firmy: Black Diamond, W. L. Gore, Mountain Gear, Patagonia, PrimaLoft oraz magazyn Climbing przyznaje wspinaczkowe granty w łącznej wysokości 30 tys. dolarów, które przeznaczane są na organizację wypraw. Złożone na ten rok aplikacje dotyczyły celów w bardzo różnorodnych rejonach górskich – od Ameryki Pd. przez Grenlandię, aż po góry Azji. 16 stycznia ogłoszona została lista zwycięzców:

 • Ryan Johnson – Mendenhall Towers, Alaska
  – pozostali uczestnicy: Sam Magro, Kyler Pallister, Erik Pallister i Mike Thompson. Celem będą 800-1000-metrowe drogi lodowe i mikstowe w masywie Coastal Range w pd.- wsch. części Alaski.
 • Craig McGee – Mount Logan, Kanada
  – partner: Brad White.
  – Zespół będzie atakował nie zrobione dotąd pd.- wsch. żebro Mt. Logan.
 • Jonny Copp – Dojitsenga, Tybet
  – partner: Micah Dash.
  – W planach mają pierwsze przejście 1500-metrowej skalnej, wschodniej grani Dojitsengi (5800 m) w paśmie Kangri Garpo w pd.- wsch. Tybecie.
 • Kevin Mahoney – Kangtega, Nepal
  – partnerzy: Ben Gilmore i Freddie Wilkinson.
  – Droga środkiem pn. ściany Kangtengi (6799 m), Solo Khumbu, Nepal.
 • Vince Anderson –  Makalu, Nepal
  – partnerzy: Steve House i Marko Prezelj.
  – Zachodnia ściany Makalu w stylu alpejskim.
 • Dave Turner – Torre Sud, Torres del Paine, Patagonia, Chile
  Celem jest solowe przejście południowej ściany Torre Sud w grupie Torres del Paine. Dotychczas najbardziej zaawansowana próba na tej ścianie zakończyła się po przejściu 800 m terenu skalnego (news), skąd do szczytu pozostaje jeszcze 300 m mikstu.

Lista tych ambitnych zamierzeń jest zarazem zapowiedzią bardzo ciekawego sezonu w górach. Największy szacunek budzi chyba projekt doborowego, bardzo doświadczonego w trudnej technicznie wspinaczce na dużych wysokościach zespołu House-Anderson-Prezelj,  który w stylu alpejskim zamierza zmierzyć się z mitem, jakim niewątpliwie jest zachodnia ściana Makalu. Ściana odparła już wiele prób (w tym m.in. Kurtyka-MacIntyre, wiosną 1981 r. i Kurtyka-Kukuczka-MacIntyre, jesienią 1981 r.). Polska wyprawa w 1982 r. i samotne wejście Andrzeja Czoka  rozwiązały lewą część urwiska. Pierwsze przejście głównego spiętrzenia przypadło w 1997 r. zespołowi rosyjskiemu z Jekaterinburga pod wodzą Siergieja Efimowa (nagrodzonemu za to nagrodą Złotego Czekana w 1997 r.). Droga rosyjska w górnej części ucieka jednak na zach. filar, środek tej ogromnej ściany wciąż czeka zatem na pierwszych zdobywców!


Zachodnia ściana Makalu (fot. www.summitpost.org)

Wspomnieć należy, że w historii Mugs Stump Award mieliśmy też akcent polski. W 2004 roku grant na wyprawę na Meru Peak otrzymali Krzysztof Belczyński i Marcin Tomaszewski.

Paweł Pustelnik (HiMountain Team)

Źródła: Climbing, mugsstumpaward.com, summitpost.org
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum