12 grudnia 2007 08:01

Nowe topo Mnicha!

Mnich, szczyt taternickich przełomów, z okazji nadchodzącej 100. rocznicy wejścia na szczyt Drogą Klasyczną, został uhonorowany nowym przewodnikiem.

Czas na nowe wspinaczkowe opracowanie ścian Mnicha był już najwyższy. Mimo, że ostatni przewodnik po Mnichu ukazał się w 2005 roku, to gigantyczny rozmiar prac wykonanych w ramach akcji „Tatry bez Młotka” oraz liczba nowych dróg, które powstały od tego czasu w pełni uzasadniają wydanie kolejnego przewodnika.

Tym razem za ten wielki temat wziął się Andrzej Marcisz, osoba chyba najlepiej znająca każdy wspinaczkowy skrawek Mnicha. Oddajmy mu głos:

Mnich jest dziś górą, na której koncentruje się większość ruchu wspinaczkowego całego otoczenia Morskiego Oka. Pomimo że jego ściany są stosunkowo niskie, to ilość metrów doskonałego granitu, oferującego możliwości wspinania w najróżniejszych formacjach skalnych jest imponująca.

W tym opracowaniu zostało opisanych 40 autonomicznych dróg wspinaczkowych. Do tego należy dodać dziesięć kombinacji, a kilka poważnych projektów jest w trakcie realizacji. Sama wschodnia ściana to blisko 100 wyciągów wspinania. Jeśli dodać do tego przeszło 40 wyciągów na ścianach północnej i północno-zachodniej, możnaby zaryzykować twierdzenie, że na Mnichu jest więcej wspinania, niż na Zerwie (Kazalnicy Mięguszowieckiej). Biorąc pod uwagę wspinanie czysto skalne, jest tak z pewnością.

By dokładnie i rzetelnie opisać tę ogromną liczbę wspinaczkowych wyciągów zostały wykonane wysokiej jakości zdjęcia, na których bardzo dokładnie wrysowano przebieg wszystkich dróg.

Przewodnik jest sprzedawany w tubie ponieważ w środku znajdziecie trzy ogromne plakaty (42 x 62 cm):

 • wschodnia ściana (bez linii dróg)
 • wschodnia ściana z wrysowanymi drogami
 • północna ściana z wrysowanymi drogami

oraz mniejsze wersje plakatów (28 x 42 cm) do zabrania w ścianę (z poręczną foliówką):

 • wschodnia ściana z wrysowanymi drogami
 • północna ściana z wrysowanymi drogami
 • górna część wschodniej ściany

a także plakaty w formacie A4:

 • ściana zachodnia z wrysowanymi drogami
 • ściana północna i północno-zachodnia z wrysowanymi drogami

Oczywiście w zestawie znalazła się też książeczka (32 str.), w której znajdziecie historię wspinaczkowej eksploracji Mnicha oraz spis wszystkich dróg i kombinacji na jego ścianach.

Przewodnik z serii „Andrzej Marcisz Rock Topo” został wydany przez wspinanie.pl. Jego bogaty kształt był możliwy dzięki wsparciu dwóch głównych sponsorów wydawnictwa:


Przewodnik jest dostępny w naszej księgarni oraz od 17 grudnia w sieci sklepów HiMountain.

Mysza
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  1879 - 2007 = 100 lat? [4]
  "Mnich, szczyt taternickich przełomów, [b]w 100. rocznicę pierwszego wejścia na…

  13-12-2007
  www