13 grudnia 2007 08:01

Bizi Euskaraz 8c+ OS dla Usobiagi!!

Po ostatnich wyczynach znakomitego Hiszpana (news) można było się spodziewać tego najbardziej ekstremalnego przejścia. Usobiaga poprzez swoje wspinanie dowodzi, że bariery, które we współczesnej wspinaczce wydawały się jeszcze do niedawna nie do przekroczenia, stają się powoli coraz bardziej płynne. Skalna wspinaczka ewaluuje coraz szybciej i coraz śmielej, a poprzeczka stawiana jest przez światowych „mocarzy” coraz wyżej. A więc gdzie jest granica, czy w ogóle taka istnieje?

Granica OS w sportowej wspinaczce na dzień dzisiejszy brzmi 8c+!! Tak wysoką poprzeczkę postawił Patxi Usobiaga, który poprowadził bez znajomości drogę Bizi Euskaraz w Etxauri (rejon Nawarry, Hiszpania). Było to pierwsze przejście linii, która przez 4 ostatnie lata pozostawała otwartym projektem (autorem projektu jest Ekaitz Maiz). Projektem, z którym bez powodzenia zmagała się cała grupa świetnych wspinaczy.

Śledząc ostatnie osiągnięcia i niebywałą formę Usobiagi można przypuszczać, że zaproponowana przez niego wycena jest rzetelna i „prawdziwa”. Tym samym doczekaliśmy się pierwszego w historii onsajtu na 8c+!!


Patxi Usobiaga na ” Bizi Euskaraz” 8c+ OS (fot. Zigor Arteaga)

Dodajmy, że Patxi Usobiaga jest jednocześnie jednym z dwóch (obok swojego rodaka Ramona Juliana Puigblanque) wspinaczy na świecie, który pokonał onsajtem dwie linie o trudnościach 8c.

Topowe sportowe przejścia OS:

 • Październik 2004 –White Zombi 8c (Baltzola), Yuji Hirayama – pierwsza na świecie 8c OS (przejście poddawane przez niektórych w wątpliwość czyt. znaczone chwyty, obserwowanie drogi przez lornetkę.)
 • Sierpień 2005 – Pata Negra 8c (Rodellar), Tomáš Mrázek
 • Październik 2005 –Gaua 8c (Lezain), Patxi Usobiaga
 • Październik 2006Pata Negra 8c (Rodellar), Patxi Usobiaga
 • Czerwiec 2006 – Suma 0 8c (Cuenca), Ramon Julian Puigblanque
 • Sierpień 2006 – Iron man r2 8c (Rodellar), Ramon Julian Puigblanque

Brunka

Źródła: freakclimbing, planetmountain

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Paxti? [1]
  Paxti? Raczej Patxi ;-)

  14-12-2007
  Fidel Castro