12 listopada 2007 08:01

Nowa, trudna droga na północnej ścianie Eigeru

Włoch Christoph Hainz i Szwajcar Roger Schali wytyczyli pod koniec października 2007 roku nową drogę na mitycznej, północnej ścianie Eigeru (3970 m) w Alpach Berneńskich.


Ściana w linii nowej drogi (fot. christoph-hainz.com)

Nowa linia otrzymała nazwę Magic Mushroom. Pokonuje dwadzieścia wyciągów pionowej i przewieszonej ściany do miejsca zwanego “stone mushroom”, często wykorzystywanego przez BASE jumperów do oddawania skoków z północnej ściany Eigeru.


Christoph Hainz na " Magic Mushroom"
(fot. christoph-hainz.com)

Hainz i Schali z uznaniem wypowiadają się o dobrej jakości skale i proponują dla najtrudniejszych wyciągów drogi wycenę 7c. Dolne wyciągi zostały wycenione na 6a – 6b+, a trudności części środkowej oscylują pomiędzy stopniem 6c+ a 7a.


Roger Schali na " Magic Mushroom" (fot. christoph-hainz.com)

Trzeba w tym miejscu nadmienić, że północna ściana Eigeru nie jest Christophowi obca. W 2003 roku ustanowił ówczesny rekord czasowy samotnego przejścia klasycznej drogi z 1938 roku na północnej ścianie (news). Przeszedł on wtedy całą drogę solo, korzystając z liny tylko w jednym miejscu, w tzw. Trudnej Rysie (Difficult Crack), która była zalana lodem. Szczyt osiągnął po 4 godz. i 40 min. wspinaczki (wcześniej robił północną Eigeru tylko raz i to 14 lat wcześniej).


Christoph Hainz na stanowsku w północnej ścianie Eigeru
(fot. christoph-hainz.com)

Aktualnie rekord czasowy na “klasycznej” północnej Eigeru należy do Szwajcara Ueli Stecka i wynosi 3 godz. 53 min. (Ueli Steck błyskiem przez Eiger).

Wilan

Źródła: Alpinist, christoph-hainz.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum