15 listopada 2007 08:01

Goście V KFG – wspinaczka wielkościanowa

———————————————————————————-

Eliza Kubarska i David Kaszlikowski
(www.verticalvision.pl)

David i Eliza są obecnie jednym z najbardziej skutecznych zespołów eksploracyjnych w Polsce. Na większości swoich wypraw wytyczają nowe, wielowyciągowe i trudne drogi, często w rejonach rzadko odwiedzanych lub dziewiczych. Swoje eksploracje prowadzą niejednokrotnie sami, bez wsparcia ze strony tragarzy i większej ekipy wspinaczy. Profesjonalnie zajmują się fotografią, filmem i dziennikarstwem.


fot. verticalvision.pl

Oto ich kilka najważniejszych wspólnych, nowych dróg:

2004 – Barracuda (7c+,7a oblig., 600 m), Taghia , Maroko. Jedna z najtrudniejszych dróg w Atlasie Wysokim (7 wyciagów pow. VI.3, E.K., B. Szybiński, D.K.). Pierwsza tak trudna polska wielowyciągówka za granicą.

2005 – Fantasia (7c, 700 m, E.K, D.K), Maroko, Taghia, nowa droga, jedna z najdłuższych w Atlasie, z dwudniowym dramatycznym (zespół poważnie odwodniony) przejściem RP

2006 – Mali, Afryka – Suri Tondo, Królestwo Sępa (7b max, 450 m) częściowo na własnej protekcji, nowa droga wytyczona przy temperaturach sięgających 56 st

2007- Meksyk, Huesteca Canyons, nowa droga Arte de Malaria (300m, 7b+, z kilkoma wyciągami pow. 7a)

– Meksyk, góry Tarahumara, Basaseachic National Park, Subiendo El Arcoiris (320 m, 8a max, 7a oblig.), jedno z pierwszych powtórzeń RP

Powyższe wspinaczki Eliza wytyczała i prowadziła na zmianę z Davidem kilka tygodni po przebytej malarii.

Grenlandia, Golden Lunacy (VI, 7a+ max, 1 AF reszta OS, 2000 m). Nowa droga na najwyższym klifie świata Maoujit Qaqarssuasia, wytyczona podczas wielodniowej wspinaczki, bez poręczowania (poręczówka do trawersu na ścianę z kajaków), na naturalnej protekcji z użyciem 5 spitów na całej drodze. W obrębie fiordów zespół działał jedynie we dwójkę, przemieszczając się na morskich kajakach. Wyprawa nominowana do nagrody TRAVELERY National Geographic w kategorii Wyprawa Roku.

Eliza Kubarska
Alpinistka, podróżnik, rzeźbiarka (absolwentka Akademii Sztuk Pięknych), filmowiec.
W przeszłości zawodniczka m.in. zdobywczyni tytułów mistrzyni Polski juniorów na czas i vice-mistrzyni na trudność w latach 95-98. Instruktor wspinaczki sportowej. Pokonuje sportowe drogi do VI.5+. Jedna z nielicznych kobiet wytyczających nowe drogi na wielkich ścianach. Operator kamery. Jest autorką m.in. filmów z wypraw wspinaczkowych.

David Kaszlikowski (Hannah/Tendon team)
Zawodowo: fotograf i wspinacz. Instruktor wspinaczki. Pokonuje szereg trudnych dróg sportowych (8b/b+ RP, 7c+OS). Od kilku lat realizuje serie wypraw, podczas których wytycza nowe drogi na dużych ścianach. Wśród swoich najważniejszych wypraw z innymi partnerami (nie z Elizą) David wymienia:

– Alaska, Ostatni Krzyk Motyla (VI bigwall, VII UIAA, A4, C3, lód 70 st., z M. Tomaszewskim i K.Belczyńskim) w górach Kichatna – nowa droga. Zespól nominowany do francuskiej nagrody Złotego Czekana, nagrodzony Kolosem w kategorii Alpinizm.

– Lotos, dolina Miyar, Himalaje Indyjskie (z M. Królem), zdobycie dziewiczego szczytu i wytyczenie nowej drogi (VIII-, M6, lód 80 st., OS, 750 m, 28h non-stop). Zdobyty szczyt (ok. 5630 m n.p.m.) zespół nazwał Lotos. Droga wytyczona z kilkoma poręczówkami na pierwszych polach lodowych, potem w stylu alpejskim. Zespół był nominowany do nagrody Jedynki. Otrzymał wyróżnienie Kolosów w kategori Alpinizm. Był także nominowany do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Wyprawa Roku.

– Madagaskar – powtórzenia wielkościanowe w masywie Tsaranoro (z Marie Claire Hourcade) m.in., Crabe Aux pinces d’or (7b+, 320 m) i sportowe przejścia do 8a (7c+/) flash.

Stały współpracownik polskiej edycji National Geographic, NG Traveler i Gór. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej i ekspedycyjnej.

Tekst wg VerticalVision.pl

*

Marcin Kacperek
(www.kacperek.com)

Alpinista, przewodnik górski i narciarski UIAGM. Góry jak sam przyznaje, są treścią jego życia. Ma ogromne szczęście wiązać pasję z zawodem. Wspinał się w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Stanach Zjednoczonych i Chinach. W swoim sportowym dossier ma ekstremalne zjazdy narciarskie i świetne dokonania wspinaczkowe, w tym trudne drogi skalne, lodowe, mikstowe, szybkie solówki na dużych ścianach latem i zimą. Górskie „obrazy” utrwala w artykułach, na zdjęciach (m.in. publikacje w magazynach górskich i narciarskich) oraz na taśmie filmowej.


FreeRajdy Subaru Climbing Team – Marcin z prawej (fot. arch. Marcin Kacperek)

W swoim bogatym dorobku wspinaczkowym Marcin ma m.in. pierwsze powtórzenie niebezpiecznej Via Slovakia na pd. ścianie Marmolady (VI+, A3+, 450 m, w zespole z Maćkiem Rysulą), samotne przejście pn. filara Monte Agner w Dolomitach (VII-, 1600 m), samotne wejście zimowe na nową drogę Potęga miłości na Wielkiej Turni (VI, A2+, 500m), The Shield na El Capitanie (5.11d, A3, 350 m, w zespole z Terrym Murphy), samotne zimowe przejście direttisimy pn. ściany Giewontu (V+, A0, 550 m, 2h 4 min.), solowe przejście łańcuchówki: Wielkie Zacięcie na pd. ścianie Kieżmarskiego Szczytu (550 m, VI+), grań Wideł (V) oraz Hokejka na zach. ścianie Łomnicy (350 m, VI+)

W tym roku Marcin Kacperek pokusił się o udział w wyprawie w dzikie góry Qonglai, w Chinach – FreeRajdy Subaru Climbing Team – nowa droga w Chinach. Wspólnie Przemkiem Wójcikiem i Andrzejem Sokołowskim, pokonali w stylu alpejskim (z dwoma biwakami – jeden w górę, drugi w dół) nową drogę – Drogę Szkocką 1979 (VIII, 4xA0, 1000 m) na Niuxim Shan (4942 m).

*

Adam Pustelnik

We wspinaniu jedną z najcenniejszych rzeczy jest ciągłe ewaluowanie i poszerzanie wspinaczkowych horyzontów. Takiemu podejściu hołduje już od kilku lat Adam Pustelnik, jeden z czołowych polskich wspinaczy sportowych, jeszcze do niedawna autor najtrudniejszych polskich przejść skalnych w Europie. W 2003 roku jako pierwszy Polak poprowadził drogę o francuskich trudnościach 8c+. A był to głośny klasyk Frankenjury, Shangri-la 11/11- (news), autorstwa Guido Köstermeyera. Inne „ósemki c+” w wykonaniu Adama to: Infinity na Frankenjurze, Bah Bah Black Sheep w Céüse i Best Friend Lets go Surfing w Szwajcarii.


Na „Goldfinger” 5.12a w Tuolumne Meadows (fot. petzl.com)

Adamowi przestały jednak wystarczać ekstremalne wspinaczki skalne. Sportowych doznań szuka od jakiegoś czasu poza europejskimi ogródkami skalnymi, sięgając po wspinaczkę wielkościanową i tradycyjną. Stąd wyjazd do legendarnych Yosemitów, a tam m.in. przygoda na klasyku El Capitana, Free Riderze (Pustelnicy w Yosemite). Potem, w 2006 roku wizyta w Kirgistanie (Łodzianie w Kirgistanie). To właśnie w tamtejszym rejonie Ak-Su razem z bratem Pawłem wytyczyli 1100-metrową drogę o nazwie Amba (VI, 7c/c+, zach. ściana Ortotubka).

W tym roku Adam uczestniczył w międzynarodowej wyprawie do Doliny Charakusa, w Pakistanie (news). Ekipa przywiozła ze sobą dwie mocne, nowe drogi. Pierwsza to Badal (7b, 1000 m, 26 wyciągów, ściana Piku 6615, masyw K7). Druga linia powstała na sąsiadującej z K7, prawdopodobnie dziewiczej turni (ok. 5600 m) i nazwana została przez autorów Ledgeway to Heaven (7b+, 1xA0, 1300m, 28 wyciągów).

*

Jan Kuczera i Jerzy Stefański

Wspinacze skałkowi i górscy, członkowie KW Katowice. Od kilku lat zgrany zespół wspinaczkowy, eksplorujący górskie zakątki świata.

Jan Kuczera ma na swoim koncie szereg zimowych przejść w Tatrach (Kazalnica, Mały Kieżmarski), pierwsze przejścia zimowo – klasyczne (drytoolowe), w tym Sprężyna na Kotle Kazalnicy i Psia Krewka na Czołówce MSW, trudne drogi w Dolomitach (Marmolada, Tre Cime), przejście nowej drogi Moonlight Pillar (VII, 800 m, OS, w zespole z Tomaszem Polokiem) na Changi Peak, w Dolinie Nangmah (Karakorum, news).

Jerzy Stefański jest współautorem nowych linii w Ameryce Południowej, m.in. drogi Wyjście z Cienia (VI 6b+ A2+, 680 m, w zespole z Bogusławem Kowalskim i Arkadiuszem Grządzielem) na północnej ścianie Sfinksa, w Peru (news) oraz drogi Wielkie Pęknięcie (7a max. 1100 m, OS, w zespole z Bogusławem Kowalskim) na dziewiczej ścianie El Monstrum, w patagońskiej Dolinie Barrancas (news). Jerzy świetnie czuje się również w słynnych angielskich gritach. Ma na swoim koncie Ulysses’ Bow E6 6b (solo, news) i The Master’s Edge E7 6c (news).


Jerzy Stefański na tle masywu K6 (fot. Jan Kuczera)

W 2006 roku Jan Kuczera i Jerzy Stefański wzięli udział w śląsko-krakowskiej wyprawie do Doliny Kara-su, w górach Pamiro-Ałtaju, w zachodniej części Kirgistanu – Ślązacy w Karasu. Poza powtórzeniami istniejących w rejonie dróg – m. in. Droga Timofeeva na Asanie (7a max. A3), wspólnie z Arturem Magierą wytyczyli na pd.- zach. ścianie Kotiny nową linię o nazwie Czarna Wołga (7a OS, 29 wyciągów, 1500 m + 200 m granią na szczyt).

W tym roku Kuczera i Stefański obrali kierunek Karakorum i słynną Dolinę Charakusa – Mikstowo w Dolinie Charakusa. Celem wyprawy było poprowadzenie nowych dróg na szczytach do 6500 m. Walcząc z kaprysami pogody, próbowali zdobyć m. in. wschodnią ścianę Haji Brakk (6000 m). Po feralnym odmrożeniu palców u nóg przez Kuczerę, Stefański pokonał solo ścianę Beatrice drogą pierwszych zdobywców, Diaper Couloir (D+, 65°, lód i śnieg, 1000 m deniwelacji) oraz Ski Track (ok. 500 m, 7a, 9 wyciągów) na ścianie Igball Wall, w towarzystwie Nicolasa Favresse i Seana Villanueva.

*

Wojciech Kozub i Łukasz Depta

Wspinacze, górscy eksploratorzy, członkowie KW Kraków oraz KS Korona. W 2006 roku brali udział w wyprawie do Doliny Kara-su, w górach Pamiro-Ałtaju, w zachodniej części Kirgistanu (news). Działając równolegle z ekipą śląską Kuczera – Stefański, Krakusi pokusili się o wytyczenie nowej drogi na bezimiennej turni w masywie Karasu, o nazwie Opposite to Asan (6a OS, 17 wyciągów, długość 650 m + 150 m łatwym terenem do szczytu).


Zdobywcy Honboro (fot. Łukasz Depta)

W tym roku Wojciech Kozub i Łukasz Depta (razem z Andrzejem Głuszkiem) sukcesem zakończyli wyprawę do rejonu Honboro Group, w Centralnym Karakorum (news). Owocem eksploracyjnej działalności krakowskiej grupy jest zdobycie dziewiczego, zachodniego wierzchołka Honboro (ok. 6430 m) i wytyczenie trudnej, mikstowej drogi od strony pd.- zach. (M5, ED, deniwelacja 1200 m). Wspinaczom udało się również stanąć na szczycie innego, prawdopodobnie także „nietkniętego” wcześniej sześciotysięcznika, ochrzczonego przez Polaków jako Mirkasia Peak.

Więcej informacji na stronie V Krakowskiego Fetsiwalu Górskiego – kfg.pl.

Oprac. Dorota Dubicka




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum