31 października 2007 08:01

Tomaz Humar solo na Annapurna I (8091 m)

28 października 2007 roku Agencja Asian Trekking poinformowała, że znany wspinacz słoweński Tomaz Humar dokonał samotnego wejścia południową ścianą Annapurny I (8091 m). Wiadomość agencji przekazał z góry, przez telefon satelitarny, bezpośrednio sam Humar.

Tomaz Humar (fot.www.explorersweb.com)

Tomaz Humar (fot.www.explorersweb.com)

Jeśli wejście Humara zostanie potwierdzone, będzie to nie tylko kolejny niewiarygodny wyczyn Słoweńca, ale także słodka zemsta Tomaza za wydarzenia, które miały miejsce w 2005 roku podczas wejścia na Nanga Parbat ścianą Rupal. Wspinając się samotnie nową drogą w bardzo złych warunkach, Tomaz utknął w połowie ściany w lodowo – śnieżnym labiryncie, nie mogąc z uwagi na ogromne zagrożenie lawinowe ruszyć się ani do góry ani w dół. Uwięziony na filarze ze spadającymi dookoła lawinami, przeczekał w jamie śnieżnej bez żywności sześć dni, zanim został ewakuowany przez helikopter pakistańskiej armii (news).

Tuż przed ekspedycją na Nanga Parbat Tomaz stracił głównego sponsora, nie opłacił też ubezpieczenia od akcji ratunkowych. Wspinaczka ścianą Rupal była dla niego niezwykle ważna. Ale teraz wspinaczkowa społeczność krytykuje go za organizacyjny chaos i narażanie życia ratowników. W momencie, kiedy szczęśliwie dosłownie dotknął nogami ziemi w bazie, po locie na linie podczepionej do helikoptera ratunkowego (zobacz film z akcji ratunkowej) jego krytykanci House i Anderson kończyli drogę, za którą odebrali potem nagrodę złotego czekana (dokładnie za wytyczenie nowej drogi centralnym filarem ściany Rupal, news).

Nawet mi nie pomogli – powiedział wtedy Tomaz.
Nie wiedzieliśmy, że potrzebuje pomocy” – ripostowali Steve House i Vince Anderson.

Annapurna jest kolejną po Nanga Parbat górą, na której styl działania Humara można ująć w stwierdzeniu – Tomaz znów mógł pokazać światu, że potrafi latać.

Wilan

Źródła: mounteverest.net

Tomaz Humar
Urodził się 18 lutego 1969 roku w Lubljanie w Słowenii. Obecnie mieszka w Stranje i pracuje w Urzędzie Celnym w Lubljanie. Ma na swoim koncie około 1500 wspinaczek, z czego 70 to pierwsze przejścia zarówno w rodzimych Alpach Kamnickich, jak i w górach całego świata. Jego najbardziej znane wspinaczki to nowe drogi na trudnych technicznie ścianach takich jak; Ama Dablan, Lobuche, zachodnia ściana Nuptse, Dhaulagiri (bez wejścia na szczyt), południowa ściana Aconcagua.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum