1 października 2007 08:01

Rekord na Matterhornie

Jeden z najsłynniejszych szczytów Alp, Matterhorn (4478m), doczekał się kolejnego wspinaczkowego rekordu. 6-go września dwóch młodych szwajcarskich przewodników: Simon Anthamatten i Michael Lerjen wspięło się na szczyt granią Hornli (trudności AD) i następnie powróciło tą samą drogą w rekordowym czasie 2 godzin i 33 minut.

Zespół rozpoczął ze schroniska Hornli, by po 1 godz. i 40 minutach zameldować się na szczycie, a po kolejnych 53 minutach z powrotem w schronisku. Choć sami bohaterowie skromnie twierdzą, że był to tylko fajny dzień wspinaczkowy na jednym z najpiękniejszych szczytów świata, to klasę tego “fajnego dnia” najlepiej opisuje fakt, iż droga ta zwykle zajmuje sprawnym zespołom 7-9 godzin.

Matterhorn widziany od strony pn.-wsch. Grań Hornli rozdziela obszar światła i cienia. (fot. Menno Boermans/alpinist.com)

Matterhorn widziany od strony pn.-wsch. Grań Hornli rozdziela obszar światła i cienia. (fot. Menno Boermans/alpinist.com)

Simon Anthamatten (23 lata) jest jednym z najmłodszych przewodników w Szwajcarii, a zarazem jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych alpinistów w tym kraju. Jego wspinaczkowe resume jest doprawdy imponujące, a gdy dodać do tego młody wiek Szwajcara, jasne staje się, że mamy do czynienia z postacią dużego formatu. Oto krótka próbka dokonań z różnych gałęzi wspinaczkowego sportu.

 • zach. ściana Baghirati III (6454m) – w wieku 20 lat!
 • Freerider (5.12d, 1200m) na El Capitanie
 • Air Sweden  5.13dR w Indian Creek
 • Vertical Limit M12 w Ueschinen
 • Gogna-Cerruti (ED+: 5.10 A3, 1100m) na pn. ścianie Matterhornu
 • Diretissima Japońska (5.9, A3, 1800m) na pn. ścianie Eigeru
 • zdobycie 8 wierzchołków w masywie Fitz Roya (Aguja de la S, Saint Exupery, San Rafael, Pojincenot, Fitz Roy, Mermoz i Cerro Torre) w swoim pierwszym sezonie w Patagonii (2007), patrz Niesamowici Szwajcarzy w Patagonii
 • na niwie sportowej Simon reprezentuje poziom 8c RP i 8a OS, a w 2005 r. został wicemistrzem świata we wspinaczce lodowej (plasując się zaraz za Haraldem Bergerem na zawodach w Saas Fee)
Simon Anthamatten (fot.www.bdel.com)

Simon Anthamatten (fot.www.bdel.com)

Niemniej ciekawą postacią jest partner Antammattena – Michael Lerjen. Jest on z kolei najmłodszym Szwajcarem, któremu udało się wspiąć na ośmiotysięcznik. W roku 2004 jako 18-latek, stanął na szczycie Nanga Parbat.

Poprzedni najlepszy czas na grani Hornli należał do przewodnika Alfonsa Lerjena i Hermana Binera z Zermatt i ustanowiony został w roku 1953.

Biner, wówczas zaledwie 15-latek, pracował u swojej siostry w Hotelu Belvedere, u stóp Matterhornu. Młodzieniec codziennie miał zwyczaj siadać na tarasie, by podziwiać rozpościerający się przed nim widok na piękny szczyt. Tak zrodziło się marzenie, by stanąć na wierzchołku Matterhornu. Biner znalazł w osobie Alfonsa Lerjena przewodnika, który podjął się towarzyszyć mu we wspinaczce i dwójka przygotowała się do wejścia granią Hornli. Wystartowali o 8 rano z Hotelu Belvedere. Poruszali się bardzo sprawnie i ku swemu zaskoczeniu znaleźli się na szczycie po niecałych 2 godzinach! Zespół szybko rozpoczął zejście i zameldował się z powrotem w hotelu już o godz. 11. Przejście to, choć dokonane na łatwej technicznie drodze, wyprzedzało o milę swoje czasy – zarówno jeśli chodzi o samo podejście do wspinaczki (na lekko i szybko), jak i osiągnięty czas.

Paweł Pustelnik (HiMountain Team)

Źródła: Alpinist
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum