24 października 2007 08:01

Polski FULL MOON w Chinach

Wyprawa wspinaczkowo-eksploracyjna Alpinus Expedition Team w składzie: Jacek "Gacek" Kudłaty, Mateusz "Mateo" Kilarski i Sławek Sławatecki – filmowiec, której zamierzeniem jest wytyczenie nowej, pierwszej polskiej sportowej linii wspinaczkowej na wapiennych turniach w pobliżu miasteczka Yangshuo w prowincji Guangxi w południowych Chinach jest już coraz bliższa realizacji głównego celu.

Bajeczna okolica słynąca z ponad 1000 wapiennych mogotów, wśród których leniwie wije się rzeka Li  to  idylliczna kraina- całkiem niedawno odkryta również przez wspinaczy.

Podróż lądem z Hong Kongu upłynęła nam, jak na warunki chińskie, całkiem gładko.  Po kilku kolejnych dniach spędzonych na aklimatyzacji, poszukiwaniu dziewiczych ścian i wspinie po drogach już istniejących, wiedzieliśmy jedno: nową drogę będziemy chcieli wytyczyć na wzgórzu o wdzięcznej nazwie Moon Hill – Księżycowe Wzgórze.


Monn Hill w całej okazałości (fot. Jacek Kudłaty/SIGMA PRO)

Mimo, że okolica obfituje w wapienne turnie, w większości zresztą niezdobyte, to żadna z nich nie daje możliwości na poprowadzenie tak trudnej linii jaką udało nam się wynaleźć. Nie może się też równać z ponad 100-metrowym skalnym łukiem będącym nierealnym wręcz "obiektem wspinaczkowym".


White Mountain – wow! (fot. Kasia Michalak)

Na jego też punkcie zupełnie zwariowaliśmy, przedkładając trudność ewentualnej wspinaczki i estetykę tak rzadko spotykanych w naturze formacji oraz przechwytów w kompletnym dachu, nad zupełną dziewiczość ściany. Przyznać bowiem należy, że już w roku 1990 amerykański wspinacz i obieżyświat, zmarły niedawno tragicznie Todd Skinner, wytyczył pierwsze linie na tym nieprawdopodobnym kawałku skały.


Mateo w cruxie na "China White" 7b, White Mountains (fot. Sławek Sławatecki/hybryda.pl)

W kolejnych latach Todd wracał do Chin kilkakrotnie, a poprowadzone przez niego drogi o trudnościach od V+ do 8a+, to choć prawdziwe wspinowe arcydzieła, wykorzystują jednak jedynie w części ogromny potencjał ściany. Przechodząc takie linie jak: Over the Moon 7b+ , Moon Walker 7c czy Red Dragon 7b/c i piejąc z zachwytu nad ich urodą, widzieliśmy jednocześnie miejsce na kolejne rewelacyjne i megawytrzymałościowe linie – zwłaszcza biegnące środkiem sklepienia łuku.


Gacek na "Over the Moon" 7b+ (fot. Sławek Sławatecki/hybryda.pl)

Po dwóch tygodniach spędzonych na eksploracji okolicy, wspinie w fantastycznym wapiennym klifie – White Mountain i ciężkich pracach nad ubezpieczeniem i oczyszczeniem linii nasza nowa droga przeszła z kompletnej idee fixe w stan niemalże "namacalny".

Z pomiędzy stalaktytów zwisających z dachu Księżycowego Wzgórza dyskretnie pobłyskuje już ponad 20 plakietek spitów stanowiących niezbędną asekurację i  wskazujących kierunek wspinaczki po naszym hardcorowym projekcie. Linia będąca absolutnym spełnieniem naszych marzeń i dla której mamy już adekwatną nazwę – Full Moon, jest połączeniem dwóch 30-metrowych wyciągów z wiszącym stanowiskiem w… dachu.


Księżycowy dach staje się naszym celem (fot. Sławek Sławatecki/hybryda.pl)

Projekt nasz jako jedyny forsuje niemal całe sklepienie łuku oferując wspinaczkę w kilkunastometrowym dachu. Tak więc przeczyszczone z odwiecznego kurzu chwyty są już gotowe na przyjęcie pierwszych śmiałków chcących połączyć wszystkie przechwyty w całość, nadając tym samym wycenę i zamieniając projekt w drogę.


Gacek czyści chwyty na naszym projekcie (fot. Sławek Sławatecki/hybryda.pl)

Nie obyło się niestety bez przykrych przygód, Gacek zaliczył niespodziewany lot z wydatnym kawałkiem skalnego sopla w dłoni, który następnie po zetknięciu z jego twarzą pokazał swoją ciemną stronę szpecąc go na dłużej i wymuszając dłuższego resta. Pokładając więc nadzieję w najstarszej naturalnej medycynie świata, udaliśmy się na kilkudniowy fotograficzno-turystyczny podbój schowanych głęboko w górach wiosek mniejszości etnicznych i uprawianych przez nich tarasowych pól ryżowych.


Dzieciaki też chcą plecaki… (fot. Jacek Kudłaty/SIGMA PRO)

Sponsor główny:

ALPINUS (www.alpinus.pl)

Sponsorzy sprzętowi:

SIGMA (www.sigma-foto.pl)

MAMMUT (www.mammut.com.pl)

EVOLV (www.evolv.pl)

Patronaty prasa:

Patronaty internet:

Jacek Kudłaty
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Full Moon na Moon Hill [20]
    Gratulacje za wytyczenie nowej drogi! Bylem pod Moon Hillem w…

    25-10-2007
    heLLios