12 października 2007 08:01

Magazyn Górski nr 48

„Jesień idzie nie ma rady na to.”. Refren pięknej piosenki autorstwa Andrzeja Waligórskiego mógłby posłużyć za opis tego, co widać za oknem, a nostalgiczne przesłanie mogłoby skłaniać do smutnej zadumy nad czasem, jaki udało nam się spędzić wiosną i latem wśród górzystych krajobrazów. Mogłoby by tak być, gdyby nie świadomość, że właśnie zaczęła się najpiękniejsza górska pora roku.

Na łamach jesiennego numeru „Magazynu Górskiego” mamy dla was mnóstwo materiałów  na temat wydarzeń podczas górskiego lata. Tradycyjnie mamy nadzieję, że będą to dla was inspiracje, aby spędzać czas w górach i skałach.
Nie ma co ukrywać, że najpiękniejszą inspiracją będą jednak dni, jakie w tym jesiennym czasie sami spędzicie w górach. Każdy piękny jesienny dzień wart jest górskiej wędrówki. Tatry, Karkonosze, Gorce, Beskidy, Pieniny, Bieszczady.

Życzymy miłej lektury!
Redakcja

A w numerze:

Polacy na ośmiu tysiącach
Podsumowanie tegorocznych akcji Polaków w najwyższych górach świata.

Dziwne lato w Karakorum
Sezon w Karakorum z pewnością zasługuje na osobne podsumowanie i analizy. Przedstawiamy materiał autorstwa Piotra Pustelnika, w którym autor przygląda się tegorocznym trendom i tendencjom, wyczynom „naszym i nie naszym”, jakie miały miejsce w Karakorum.

Orla Perć
Góry spętane łańcuchem
Na początku lipca TPN podjął decyzję o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na Orlej Perci, która jest milowym kamieniem w historii tego szlaku, ale też stawia pytanie co do jego przyszłości. O tym, jakie jest stanowisko TOPRu oraz przewodników tatrzańskich, co na ten temat sądzą przewodnicy, przeczytacie w artykule pióra Marcina Kacperka.

Dolomity
Wokół Cortiny
Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Dolomitów jest imponujący masyw Trzech Cim. Na Cimach jednak góry te się nie kończą – rejon Cortiny d`Ampezzo obfituje w mnóstwo skalnych ścian, które tylko czekają na wspinaczy. O mniej znanych ścianach i swoich przeżyciach z rozmaitych dróg opowiada Monika Niedbalska.

3×6000
Czyli „Wyżej niż kondory”.
Na przełomie czerwca i lipca w Andach Peruwiańskich działała wrocławska wyprawa, która za cel postawiła sobie zdobycie trudnego i rzadko odwiedzanego szczytu Caraz I.

Qonglai
Kraina deszczowców
Chiny to kraj olbrzymich kontrastów, także tych najbardziej interesujących wspinaczy, czyli w obrębie geomorfologii. Zapraszamy do lektury relacji z wyprawy Freerady Subaru Climbing Team, której pokłosie stanowi nowa polska droga w Qonglai na ścianie Niuxim Shan.

Triglav – Poza szlakiem
Alpy Julijskie – piękna kraina leżąca trochę na uboczu Alp. W ich centralnej części znajduje się Triglav,  czyli najwyższy szczyt Słowenii. O tym, jak zdobyć tę górę od północnej strony, opowiada przewodnik wysokogórski Andrzej Lejczak

Korona Tatr – Wysoka
W kolejnym odcinku tatrzańskiego cyklu autorstwa Piotra Mielusa zapraszamy na Wysoką. Szczyt, o którym Janusz Chmielowski pisał przed laty: „Majestatyczna, wysmukła, przepaścista, (.) kołysze się w otchłani świata”.

Test – Termosy
W październikowym numerze Magazynu Górskiego testujemy termosy, nieocenioną pomoc przy wszelkiego rodzaju aktywności outdoorowej. Przetestowaliśmy siedem modeli o pojemnościach do pół litra. Mamy nadzieję, że ten dosyć szczegółowy test pomoże Wam w wyborze optymalnego termosu.

Test – Mata Therm-A-Rest
W kolejnym teście wzięliśmy na warsztat matę samopompującą uznanej firmy Therm-A-Rest. Prolite 3 jest najlżejszym modelem z dostępnych na rynku. Postanowiliśmy zobaczyć do czego w praktyce sprowadza się kompromis pomiędzy wagą a wygodą.

Sadek
Bulderowe topo
Jeśli szukacie inspiracji, gdzie udać się na jesienną sesję bulderową, być może zainteresuje Was ten materiał. Sadek jest jednym z ciekawszych miejsc na Jurze, gdzie crashpad przydaje się bardziej niż lina, a bulderowe klasyki tylko czekają na kolejne przystawki. Zapraszamy na Górę Zborów.

Brodło – Dolina Szklarki
Po raz kolejny prezentujemy premierowe topo, tym razem proponujemy wyniosły wapienny masyw, który góruje nad Szklarami. Do dyspozycji wspinaczy jest tam kilkanaście długich dróg w stopniu od IV do VI.4.

Szpej
Lina Beal Joker
Czołówki Mammut Lucido

Serwis skalny
. a w nim pierwsze podsumowania skalnych wakacji, które pełne były mocnych przejść z udziałem Polaków.

Panel
Puchar i Mistrzostwa Polski 2007 – podsumowania
Przed Mistrzostwami – co słychać w tegorocznym Pucharze Świata we wspinaczce sportowej?  

Atlas wspinaczkowy – Europa
Recenzja wydanego przez Eremis przewodnika wspinaczkowego po najciekawszych (zdaniem autora) rejonach skalnych Europy.

Karol
Po raz kolejny dotyka kwestii motywacji i wspinaczkowych priorytetów.

Redakcja Magazynu Górskiego





  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum