Magazyn Górski nr 48
![]() |
„Jesień idzie nie ma rady na to.”. Refren pięknej piosenki autorstwa Andrzeja Waligórskiego mógłby posłużyć za opis tego, co widać za oknem, a nostalgiczne przesłanie mogłoby skłaniać do smutnej zadumy nad czasem, jaki udało nam się spędzić wiosną i latem wśród górzystych krajobrazów. Mogłoby by tak być, gdyby nie świadomość, że właśnie zaczęła się najpiękniejsza górska pora roku. |
Na łamach jesiennego numeru „Magazynu Górskiego” mamy dla was mnóstwo materiałów na temat wydarzeń podczas górskiego lata. Tradycyjnie mamy nadzieję, że będą to dla was inspiracje, aby spędzać czas w górach i skałach.
Nie ma co ukrywać, że najpiękniejszą inspiracją będą jednak dni, jakie w tym jesiennym czasie sami spędzicie w górach. Każdy piękny jesienny dzień wart jest górskiej wędrówki. Tatry, Karkonosze, Gorce, Beskidy, Pieniny, Bieszczady.
Życzymy miłej lektury!
Redakcja
A w numerze:
Polacy na ośmiu tysiącach
Podsumowanie tegorocznych akcji Polaków w najwyższych górach świata.
Dziwne lato w Karakorum
Sezon w Karakorum z pewnością zasługuje na osobne podsumowanie i analizy. Przedstawiamy materiał autorstwa Piotra Pustelnika, w którym autor przygląda się tegorocznym trendom i tendencjom, wyczynom „naszym i nie naszym”, jakie miały miejsce w Karakorum.
Orla Perć
Góry spętane łańcuchem
Na początku lipca TPN podjął decyzję o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na Orlej Perci, która jest milowym kamieniem w historii tego szlaku, ale też stawia pytanie co do jego przyszłości. O tym, jakie jest stanowisko TOPRu oraz przewodników tatrzańskich, co na ten temat sądzą przewodnicy, przeczytacie w artykule pióra Marcina Kacperka.
Dolomity
Wokół Cortiny
Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Dolomitów jest imponujący masyw Trzech Cim. Na Cimach jednak góry te się nie kończą – rejon Cortiny d`Ampezzo obfituje w mnóstwo skalnych ścian, które tylko czekają na wspinaczy. O mniej znanych ścianach i swoich przeżyciach z rozmaitych dróg opowiada Monika Niedbalska.
3×6000
Czyli „Wyżej niż kondory”.
Na przełomie czerwca i lipca w Andach Peruwiańskich działała wrocławska wyprawa, która za cel postawiła sobie zdobycie trudnego i rzadko odwiedzanego szczytu Caraz I.
Qonglai
Kraina deszczowców
Chiny to kraj olbrzymich kontrastów, także tych najbardziej interesujących wspinaczy, czyli w obrębie geomorfologii. Zapraszamy do lektury relacji z wyprawy Freerady Subaru Climbing Team, której pokłosie stanowi nowa polska droga w Qonglai na ścianie Niuxim Shan.
Triglav – Poza szlakiem
Alpy Julijskie – piękna kraina leżąca trochę na uboczu Alp. W ich centralnej części znajduje się Triglav, czyli najwyższy szczyt Słowenii. O tym, jak zdobyć tę górę od północnej strony, opowiada przewodnik wysokogórski Andrzej Lejczak
Korona Tatr – Wysoka
W kolejnym odcinku tatrzańskiego cyklu autorstwa Piotra Mielusa zapraszamy na Wysoką. Szczyt, o którym Janusz Chmielowski pisał przed laty: „Majestatyczna, wysmukła, przepaścista, (.) kołysze się w otchłani świata”.
Test – Termosy
W październikowym numerze Magazynu Górskiego testujemy termosy, nieocenioną pomoc przy wszelkiego rodzaju aktywności outdoorowej. Przetestowaliśmy siedem modeli o pojemnościach do pół litra. Mamy nadzieję, że ten dosyć szczegółowy test pomoże Wam w wyborze optymalnego termosu.
Test – Mata Therm-A-Rest
W kolejnym teście wzięliśmy na warsztat matę samopompującą uznanej firmy Therm-A-Rest. Prolite 3 jest najlżejszym modelem z dostępnych na rynku. Postanowiliśmy zobaczyć do czego w praktyce sprowadza się kompromis pomiędzy wagą a wygodą.
Sadek
Bulderowe topo
Jeśli szukacie inspiracji, gdzie udać się na jesienną sesję bulderową, być może zainteresuje Was ten materiał. Sadek jest jednym z ciekawszych miejsc na Jurze, gdzie crashpad przydaje się bardziej niż lina, a bulderowe klasyki tylko czekają na kolejne przystawki. Zapraszamy na Górę Zborów.
Brodło – Dolina Szklarki
Po raz kolejny prezentujemy premierowe topo, tym razem proponujemy wyniosły wapienny masyw, który góruje nad Szklarami. Do dyspozycji wspinaczy jest tam kilkanaście długich dróg w stopniu od IV do VI.4.
Szpej
Lina Beal Joker
Czołówki Mammut Lucido
Serwis skalny
. a w nim pierwsze podsumowania skalnych wakacji, które pełne były mocnych przejść z udziałem Polaków.
Panel
Puchar i Mistrzostwa Polski 2007 – podsumowania
Przed Mistrzostwami – co słychać w tegorocznym Pucharze Świata we wspinaczce sportowej?
Atlas wspinaczkowy – Europa
Recenzja wydanego przez Eremis przewodnika wspinaczkowego po najciekawszych (zdaniem autora) rejonach skalnych Europy.
Karol
Po raz kolejny dotyka kwestii motywacji i wspinaczkowych priorytetów.
Redakcja Magazynu Górskiego