18 września 2007 08:01

Warto być w Lądku Zdroju w dniach 21-23 września

Już tylko parę dni dzieli nas od XII Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Organizatorzy wraz ze sponsorami zafundują wiele atrakcji.

Po pierwsze to co najważniejsze czyli projekcje 43 filmów. Projekcje będą odbywały się w 3 miejscach – każdy film będzie pokazywany dwukrotnie w różnych dniach, tak więc każdy będzie miał szansę obejrzenia całego repertuaru.


fot. M. Zawal (arch. HiMountain)

A warto! Bo oprócz rodzimej produkcji będą pokazywane filmy z festiwalu w Kendal. Oprócz tego przy pomocy kanału telewizyjnego Kino Polska będzie okazja obejrzenia sporego pakietu polskich filmów archiwalnych.

Wśród nich prawdziwa perełka – prawdopodobnie pierwszy polski film górski „Biały Ślad” z 1932 roku. Film jest niemy a scenariusz do niego napisał Rafał Malczewski.

Oprócz tego zaplanowano pokazy plenerowe 16-tu najciekawszych produkcji z poprzedniej edycji. Oprócz projekcji filmowych odbędzie się 8 prezentacji slajdów i spotkania z autorami.


fot. M. Zawal (arch. HiMountain)

Przegląd po raz drugi stanie się festiwalem filmowym, w którym główna nagroda 1000 euro została ufundowane przez firmy Gore-Tex i HiMountain.

Zostanie przyznana przez profesjonalne, międzynarodowe jury w składzie Artur Hajzer – przewodniczący, Maša Jirmannova, kierująca od lat zaprzyjaźnionym festiwalem w Teplicach na Metują (Czechy), a do tego grona dołączył John Porter.

Tym, których zmęczy nadmiar kinowych emocji oferujemy liczne koncerty – gwiazdą będzie polsko-norweska grupa De Press oprócz tego 3 koncerty da Scena Etno.

W sobotę przewidziano „Piknik pod wiszącą skałą” podczas którego odbędzie się koncert 80 osobowego chóru.


fot. R. Dujmovits (
www.amical.de)

Największą atrakcją tegorocznego przeglądu będzie z pewnością spotkanie z Gerlinde Kaltenbrunner, o czym już wcześniej donosiliśmy która do Lądka przyjeżdża na zaproszenie firm Lowa i HiMountain – ta pierwsza oprócz sponsorowania przeglądu jest też sponsorem wybitnej himalaistki.

Oprócz tego zaplanowano jeszcze jedno spotkanie z Johnem Porterem, organizatorem Festiwalu Filmów w Kendal, który przed laty był wybitnym wspinaczem wspinającym się w zespole między innymi z Wojtkiem Kurtyką.


fot. Archiwum HiMountain

Na pewno spore grono zgromadzi spotkanie z Adamem Pustelnikiem (HiMountain Team), który opowie o sukcesach jakie odniosła w mijającym sezonie wspinaczkowym międzynarodowa wyprawa w dolinę Charakusa w Pakistanie z Jego udziałem.

Podczas trwania Przeglądu tradycyjne też będzie można się zaopatrzyć w odzież i sprzęt, który w atrakcyjnych cenach oferować będzie główny sponsor HiMountain.


fot. M. Zawal (arch. HiMountain)

A wszystkie te atrakcje raptem w przeciągu 4 dni.

Szczegółowy program Przeglądu można znaleźć na stronie www.przeglad.ladek.pl i www.himountain.pl.

Serdecznie zapraszamy
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum