21 września 2007 08:01

The Partition, czyli kobiecy team w Pakistanie

Anglo-kanadyjski zespół alpinistek, w skład którego wchodziły: Luisa Giles, Sarah Hart i Jacqueline Hudson wytyczył nową drogę na turni skalnej w rejonie szczytu Latok III w Pakistanie. The Partition liczy sobie 900m długości (19 wyciągów plus 300m asekuracji lotnej), trudności opiewają na TD, 5.10b.


“The Partition” biegnie filarem prawej turni i kończy sie nieco poniżej wierchołka. Na lewej turni odnajdziemy drogę Indian Face Arete z 1990 roku (fot. Luisa Giles/climbing.com)

Droga wiedzie wschodnią ścianą prawego z dwóch skalnych filarów położonych poniżej Latok III. Przejście i powrót zajęły zespołowi 3 dni. Wspinaczka zakończona została na przedwierzchołku, 100m poniżej szczytu iglicy, ze względu na kruszyznę terenu i fakt że wejście na wierzchołek wymusiłoby zmianę drogi powrotu do bazy na lodowcu Choktoi.

Podczas przejścia alpinistki natknęły sie na stare petle zjazdowe, co świadczyć może o wcześniejszych próbach przejścia lub wejściu na wierzchołek. Jakkolwiek wydaje się im mało prawdopodobne by linia którą obrały była już zrobiona, to możliwe jest że na niektórych odcinkach  pokrywa się z brytyjską drogą z 1997r.

Nazwa drogi (partition –  (ang.) podział) nawiązuje do 60-lecia uzyskania przez Pakistan niepodległości. W 1990 roku Sandy Allan i Doug Scott wytyczyli linię Indian Face Arete (5.10 A3) na sąsiedniej (lewej) turni. Dwie drogi, na dwóch bliźniaczych filarach to według autorek metafora geografii, polityki i historii Indii i Pakistanu.

Droga Indian Face Arete zespołu Scott-Allan otrzymała już powtórzenia i przebyta została alternatywnymi wariantami, jednak wszystkie przejścia zawierały elementy hakówki. Pierwsze przejście klasyczne wciąż oczekuje!

Paweł Pustelnik (HiMountain Team)

Źródła: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum