27 września 2007 08:01

2x free solo w Dolinie Yosemite – Astroman i Rostrum dla Alexa Honnolda

Dwa klasyki w odważnym stylu free solo w ciągu jednego dnia. Areną zmagań była kultowa Dolina Yosemite, autorem przejść Alex Honnold. Honold jako trzeci wspinacz na świecie pokonał bez asekuracji legendarną linię Astroman (5.11c/6c+, 10 wyciągów, Washington Column). “Chwilę” później wspiął się na rysową Regular North Face Route na Rostrum (5.11c, 8 wyciągów). Powtórzył tym samym wyczyn specjalisty od free solo i wielkościanowych “czasówek”, Petera Crofta. Croft był pierwszym wspinaczem w historii, który przeżywcował w 1987 roku obydwie linie, jedna po drugiej. Drugim pogromcą Astroman bez liny, był Dean Potter (2001).

Widok na wsch. ścianę Washingtom Column (fot.Rob Pizem/climbing.com)

Warto dodać, że Astroman to ok. 330 metrów bardzo dojrzałego (czyt. technicznego) i jednocześnie siłowego wspinania.

Astroman i Rostrum wzbogaciły pokaźny już zestaw "free-solówek" należący Alexa Honnolda. Znajdują się w nim m.in.  Pipeline 5.10c off-width (Squamish, Kanada), Chud 5.13a (Rifle, USA) i Lighning Bolt Cracks 5.11b (the North Six Shooter, Utah, USA).

Dodajmy jeszcze, że w maju br. Alex w zespole z Brianem Kimball zrobił klasyczne, jednodniowe wejście na Freerider (5.12.d, 37 wyciągów, El Capitan, Yosemite).

Brunka

Źródła: Climbing

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  leck mich am Arsch! [1]
  Ordynarne czekoladowo-bordelowej propagandzie mówimy zdecydowanie NIE!!! Nie damy zrobić rewolucji…

  28-09-2007
  Starosta

  Literówka [1]
  Jest Lighning Bolt Cracks, powinno być Lightning Bolt Cracks: Pzdrw,…

  28-09-2007
  biedruń