8 sierpnia 2007 08:01

Wyjście poza sportowe wspinanie – Adam Ondra na alpejskich ścianach Rätikonu

Wszechstronność wśród wspinaczy nie jest czymś powszechnym, zwykłym, codziennym. Zwłaszcza wśród młodego pokolenia pokutuje często przekonanie, że warto inwestować głównie we wspinanie sportowe (a co za tym idzie robić tzw. wynik). I w sumie nie ma w tym nic dziwnego. Góry wymagają doświadczenia, a takiego młodzież jeszcze posiadać nie może. Tym większe uznanie należy się Adamowi Ondrze (Hudy Sport, La Sportiva, Rock Empire), który wyszedł poza granicę skał i postanowił spróbować sił we wspinaczce wielkościanowej.

Za teren swoich premierowych górskich przejść wybrał nie byle co, bo słynny Rätikon, alpejskie pasmo położone na granicy szwajcarsko – austriackiej. Rejon zasłynął między innymi dzięki ekstremalnym wielowyciągówkom, autorstwa wybitnego austriackiego wspinacza lat 80. i 90., Beata Kammerlandera. Jednym z rodzynków Rätikonu jest Silbergeier 8b+, uważana za jedną z najtrudniejszych tego typu „wspinaczek” na świecie. Austriak wytyczył ją od dołu w 1993 roku, a rok później poprowadził całość w stylu RP. Legendarna droga stała się częścią tzw. Alpejskiej Trylogii, obok End of Silence Thomasa Hübera i Des Kaisers Neue Kleider Stefana Glowacza – linii ustanowionych w 1994 roku we wschodnich Alpach.


Adam Ondra na cruxie 5. wyciągu "Silbergeier" (fot. arch. Adam Ondra/www.czechclimbing.com)

I to właśnie Silbergeier obrał Ondra za swój pierwszy alpejski cel. W sukcesie duży udział miał utytułowany Ondra Beneš (autor siódmego przejścia drogi), z którym 14-latek wspinał się w zespole. Pokonanie 200-metrowej linii zajęło Czechom ok. 8 godzin, co jest prawdopodobnie najszybszym przejściem Silbergeier w historii. Trudności poszczególnych wyciągów i styl, w jakim pokonał je Adam to: L1 8b/b+ – PP (3.próba), L2 7c+/8a Flash, L3 8a+  Flash, L4 7a+ Flash, L5 8b+ PP (2.próba), L6 7c+/8a PP.

Dwa dni później, Rätikon, ale tym razem szwajcarski sektor Schweizereck. Ondra wspiął w parze z Miroslavem Ondrą na czeski klasyk Zub za zub 8b+ (Ząb za Ząb), wytyczony w 2004 roku przez zespół T. Sobotka, L. Mazl, O. Beneš, M. Rosecky. Czesi po przejściu drogi w stylu AF, wycenili jej trudności na stopień 7c+. Ondra, autor pierwszego klasycznego powtórzenia, zaproponował dużo wyższą wycenę 8b+. 150-metrowa linia zajęła Adamowi znów zaledwie jeden dzień pracy. Wyciągi na drodze to: L1 7b+, L2 6c+, L3 8b+, L4 7a (dojście na końcową półkę terenem 4).

Przy okazji pobytu w Szwajcarii, Adam Ondra odwiedził również skałkowy rejon Voralpsee, gdzie zmierzył się udanie z wielkim klasykiem Kammerlandera, Speed 8c+ RP (1995) [film z prób na tej drodze Adama Pustelnika]. Wcześniej, podczas wizyty w Gorges du Loup przeszedł Abysse 9a RP [news] i Hot chili beans volcano 8b+ OS.

Brunka

Źródła: czechclimbing.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Mała korekta [1]
    "Austriak wytyczył ją w 1993 roku, a rok później poprowadził"…

    6-09-2007
    biedruń