15 sierpnia 2007 08:01

Tatry Bez Młotka – Oświadczenie w sprawie nieuprawnionego wybijania haków

Dotarły do nas niepokojące informacje o wybijaniu haków, w tym także z dróg kursowych, prowadzonym rzekomo w ramach akcji TBM. Sprawa dotyczy przede wszystkim dróg na Hali Gąsiennicowej, ale także, np. Czecha-Ustupskiego na Żabim Mnichu. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych informacji, ponieważ jednak przekazał je nam doświadczony instruktor Kazimierz Szych traktujemy je z najwyższą powagą i oświadczamy co następuje:

  1. Tylko osoby upoważnione przez członków Grupy Roboczej lub Kustoszy mają prawo prowadzić akcję re-ekipowania dróg*.
  2. Re-ekipowanie (wymiana haków) może odbywać się wyłącznie w ramach akcji całościowej prowadzonej pod nadzorem i z upoważnienia TBM, przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach, zgodnie z opublikowanymi zasadami*.
  3. Akcja TBM nie upoważniała  n i k o g o  do prowadzenia jakichkolwiek prac związanych z wybijaniem haków.

Prace Akcji trwały do tej pory wyłącznie na Mnichu i nigdzie poza nim, tak więc jakiekolwiek działania związane z wybijaniem haków nie mają z nami nic wspólnego i są wynikiem nieuprawnionego działania wynikającego albo z nieodpowiedzialności, albo z niezrozumienia zasad Akcji.
Prosimy także o nie przypisywanie Akcji tych działań, bo są one sprzeczne nie tylko z naszymi celami, ale także z publikowanymi przez nas zasadami. Prosimy o informowanie nas o każdym zaistniałym przypadku i reagowanie na bieżąco wobec autorów takich działań.

Wzywamy wszystkich, którzy takie działania podejmowali, do natychmiastowego zaprzestania tej szkodliwej działalności. Spowoduje ona więcej szkód, niż korzyści. Pamiętajmy, że jedynie prowadzenie Akcji w sposób zorganizowany, całościowy i wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie doświadczenie gwarantuje osiągnięcie zamierzonego celu jakim jest wzrost bezpieczeństwa na tatrzańskich drogach.

Z taternickim pozdrowieniem

Grupa Robocza TBM:
Andrzej Marcisz
Piotr Korczak
Artur Paszczak
Adam Pieprzycki

*Zgodnie z tym, co zostało uprzednio wyraźnie napisane w kolejnych informacjach Akcji zamieszczanych na www.wspinanie.pl:

Do instalacji kotw lub wymiany haków będą upoważnione tylko uprawnione zespoły, składające się z doświadczonych wspinaczy, gwarantujących prawidłowe osadzanie asekuracji. Nie chcemy dopuścić do akcji spontanicznej, ponieważ efekty mogłyby być odwrotne od zamierzonych. Apelujemy o nie działanie na własną rękę! (2005)

Osobami upoważnionymi do prowadzenia wymiany będą koledzy z min. 5-cio letnim doświadczeniem. Będą oni – po weryfikacji przez kogoś z Grupy Roboczej, dyżurnego TOPR lub któregokolwiek z Opiekunów Stref  polegającej na przedstawieniu karty taternika lub wykazu przejść, bądź też po uprzednim wpisaniu na listę – mogli pobierać haki ze składu (2006)

W “zasadach wymiany haków” napisaliśmy:

Nacisk na całościowe podejście – tzn. należy czyścić całe wyciągi i osadzać nowe haki, a nie okazjonalnie wybić i wbić to i owo. (2006)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum