3 sierpnia 2007 08:01

Młodzi, coraz młodsi – Flaugergues i Ondra

Adam Ondra (Hudy Sport, La Sportiva, Rock Empire) potwierdza swoją przynależność do światowej czołówki wspinaczy skałkowych. Nominowany w tegorocznej edycji Arco Rock Legends do prestiżowej nagrody Salewa Rock Award [news] m.in. za przejście Erfolg ist trainierbar reclimbed 9a, wzbogacił ostatnio swój wykaz dróg o kolejną “dziewiątkę a”. 14-letni Czech poradził sobie nader szybko, bo w zaledwie trzech próbach, z klasykiem rejonu Gorges du Loup – Abysse. Mocno siłowa linia sektora Déversé została wytyczona, obita i zrealizowana przez Alexandre Chabot w sierpniu 2006 roku [news]. Drugim “zdobywcą” drogi jest Andreas Bindhammer [news], który wycenił jej trudności nawet na 9a/a+. Do Ondry należy trzecie prowadzenie.


Andreas Bindhammer na “Abyss” 9a (fot. nice-climb.com )

Świetne przejścia zanotował na swoim koncie również Geoffray de Flaugergues (Mammut). To nazwisko warte zapamiętania, zwłaszcza, że młodziutki wspinacz ma zaledwie 12 lat i prowadzenia godne oklasków. Wakacyjny lipiec Francuz spędził z liną (i rodzicami) w Rodellar. Na samym szczycie piramidy wspinaczkowych dokonań umieścił pierwszą w swoim dorobku 8c. I jak łatwo się domyślić, chodzi o bardzo popularną Géminis w sektorze Gran Boveda. Druga premierowa linia, premierowa w swojej skali dla Geoffray’a, to El chorreras o la belle inconue 8b+, w sektorze Pince Sans Rire. Droga kosztowała go jedynie dwie próby. Poza tym cały padł zestaw mocnych prowadzeń, w tym m.in. Las dos golondrinas de la piscineta 8a+ OS, Adios Pepito 8a OS, Á gauche de el corredor de la muerte 8a OS.


Geoffray de Flaugergues (fot. Nicolas Garnier/perso.orange.fr)

Następnym celem Francuza jest zgoła inna charakterem od hiszpańskiej Géminis, francuska linia w Gorges du Loup, 7 Pm Jp show 8c (10 metrów bulderowego wspinania). A następnie poznawanie uroków Frankenjury i wizyta w Céüse.

Brunka

Źródła: kairn.com, perso.orange.fr

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum